Wypadek w pracy. Zobacz, co ci się należy

Edyta Hanszke ehanszkento.pl 77 44 32 587
5 wypadków w pracy, podczas których doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała, zdarzyło się na Opolszczyźnie w tym roku. (fot. sxc)
5 wypadków w pracy, podczas których doszło do ciężkiego uszkodzenia ciała, zdarzyło się na Opolszczyźnie w tym roku. (fot. sxc)
Osoba, który uległa wypadkowi podczas pracy, oprócz świadczenia z ZUS, może domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.

Pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i doznał szkody w postaci uszczerbku na zdrowiu lub rozstroju zdrowia, może żądać od swego pracodawcy odszkodowania na podstawie przepisów kodeksu cywilnego.

Zobacz: Pośpiech i nieuwaga to śmiertelni wrogowie w rolnictwie

Może to zrobić jednak dopiero po przyznaniu przez ZUS odszkodowania z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli nie pokryło ono całości szkody.

Oznacza to, że jeśli pracodawca ponosi winę za wypadek, zobowiązany jest do pokrycia kosztów leczenia, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą - także sumy potrzebnej do przygotowania go do innego zawodu.

Gdyby w wyniku wypadku pracownik całkowicie lub częściowo utracił zdolność do pracy zarobkowej, może żądać odpowiedniej renty.

Na uzyskanie odszkodowania od pracodawcy możemy liczyć, jeśli potrafimy udowodnić, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za nasz wypadek w pracy.

- Za obciążające pracodawcę uznane mogą być wszystkie zaniedbania związane z zasadami BHP - tłumaczy Maciej Żyłka, prawnik D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej. - Ma on obowiązek zapewnić pracownikom bezpieczne narzędzia pracy oraz pomieszczenia i budynki.

Większa odpowiedzialność za pracownika spoczywa także na pracodawcach, którzy wykorzystują tzw. siły przyrody (energia elektryczna, paliwa płynne, gazy czy para), czyli na zakładach energetyznych, transportowych, budowlanych, kopalniach czy hutach.

Zobacz: Opolszczyzna. I nas nie omijają wypadki przy pracy

Pracodawca nie odpowiada jednak za zdarzenie, jeśli zostało spowodowane siłą wyższą (np uderzenie pioruna czy powódź), wyłączną winą poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.

Zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, przysługuje także od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie (w związku z wypadkiem) przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy. Nie dotyczy to pojazdów oraz pieniędzy.

W razie utraty lub całkowitego zniszczenia przedmiotów odszkodowanie ustala się według ceny zakupu obowiązującej w czasie ustalania odszkodowania z uwzględnieniem stopnia zużycia przedmiotów - tłumaczy Maciej Żyłka, prawnik D.A.S.

W razie uszkodzenia przedmiotów odszkodowanie powinno stanowić równowartość przywrócenia ich do stanu przed wypadkiem.

Jeżeli zaś stopień uszkodzenia jest znaczny albo koszty naprawy przekroczyłyby wartość uszkodzonego przedmiotu, odszkodowanie powinno być wypłacone w wysokości takiej, jak w przypadku całkowitego zniszczenia przedmiotów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska