Wyrzuć papierosy!

fot. sxc
fot. sxc
Jednym z najczęstszych schorzeń spowodowanych paleniem jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Cierpi na nią około 2 mln Polaków, a umiera rocznie z jej powodu - ponad 15 tys. POChP, bo tak w skrócie określa się tę chorobę, bardzo długo rozwija się skrycie, aż w końcu doprowadza do niewydolności płuc i do poważnych problemów z oddychaniem - do niedotlenienia organzimu.

- Pacjent w zaawansowanym stadium tej choroby, który nie rozpocznie leczenia w porę, ma z powodu duszności ogromne kłopoty z wykonywaniem najprostszych czynności: z ubraniem się, chodzeniem, w ogóle z wyjściem z domu - podkreśla dr Roman Kolek, zastępca dyrektora opolskiego oddziału NFZ ds. medycznych. - Dlatego tak ważne jest poddanie się badaniom profilaktycznym, by w razie potrzeby, rozpocząć natychmiastową terapię. Żeby skutecznie walczyć z POChP trzeba zerwać z paleniem tytoniu. Tylko wtedy jest największa szansa na powstrzymanie jej rozwoju.

Chorobę tę wykrywa się poprzez badanie spirometryczne, które jest proste i bezbolesne . Wystarczy dmuchnąć w specjalny aparat - spirometr, by lekarz mógł ocenić pojemność płuc oraz wielkość przepływu powietrza przez płuca i oskrzela. Takie badania są bezpłatne, finansuje je NFZ. Do ich przeprowadzania zostało wyznaczonych aż 26 przychodni na Opolszczyźnie. Zainteresowanie tego typu diagnostyką wśród mieszkańców województwa jest jednak znikome.

- Nie wiemy, z czego to wynika, bo my pieniędzy na spirometrię nie ograniczamy - mówi Kazimierz Łukawiecki, dyrektor opolskiego oddziału NFZ. - Widocznie palacze wolą nie wiedzieć, co im może grozić, bo nie chcą zerwać z nałogiem. Dopóki nie mają poważniejszych problemów z oddychaniem, żadne badania ich nie interesują.

Program profilaktyki przewlekłej obturacyjnej choroby płuc jest skierowany do osób między 40. a 65. rokiem życia - głównie do palaczy. Z badań mogą też skorzystać osoby, które nigdy nie paliły, ale często się przeziębiają, chorują na zapalenie oskrzeli, mają niepokojący kaszel oraz duszności nawet przy niewielkim wysiłku, i które nie korzystały z badania spirometrycznego w ciągu ostatnich 3 lat.

Na badania spirometryczne nie trzeba mieć skierowania od specjalisty. Wystarczy przyjść, jeśli spełnia się wymienione wcześniej kryteria. Adresy przychodni, gdzie można się zgłosić na spirometrię są podane na stronie internetowej opolskiego NFZ: www.nfz-opole.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska