Roman Kolek: Taniej jest zapobiegać, niż leczyć

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za zdrowie.
Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za zdrowie. Krzysztof Świderski
- Nadwaga i otyłość powodują wiele chorób - zwyrodnienia kręgosłupa, nadciśnienie, cukrzycę, zawały serca i udary mózgu, a nawet choroby onkologiczne. Od ich leczenia tańsza jest profilaktyka. - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego odpowiedzialny za zdrowie.

Dlaczego samorząd województwa opolskiego zabrał się do walki z otyłością Opolan?
Dlatego, że to coraz większy i narastający problem. Nadwaga i otyłość powodują wiele chorób - zwyrodnienia kręgosłupa, nadciśnienie, cukrzycę, zawały serca i udary mózgu, a nawet choroby onkologiczne. Od ich leczenia tańsza jest profilaktyka. Po prostu lepiej zapobiegać i powstrzymać narastanie problemu.

Program zapobiegający chorobom cywilizacyjnym w aspekcie nadwagi, otyłości i cukrzycy oficjalnie ruszył w piątek. Na czym ma polegać?
Program będzie się składać z dwóch etapów. W pierwszym odbędą się badania przesiewowe w kierunku nadwagi, otyłości i cukrzycy. Obejmą one 87.700 opolskich dzieci i młodzieży w wieku 6-18 lat oraz 172.500 dorosłych w wieku 45- 65 lat. Drugi etap przewiduje opiekę nad osobami z nadwagą i otyłością. Będą to indywidualne i zespołowe spotkania z dietetykiem, diabetologiem, psychologiem, trenerem ruchu. Planujemy też działania podnoszące świadomość społeczną - kampanie medialne, pogadanki edukacyjne, warsztaty.

Przeczytaj też: Ruszył samorządowy program walki z otyłością Opolan

Kto będzie program realizować?
Na razie będą to dwaj beneficjenci, których projekty zgłoszone na konkurs uzyskały najwyższą ocenę. Dla rejonu północnego - obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, oleski, namysłowski będzie to Trans-Medyk, a dla rejonu centralnego - powiat opolski, nyski i prudnicki - Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Podpisali oni już umowy na realizację swoich projektów. Z pewnym opóźnieniem program zostanie wdrożony także w rejonie południowo-wschodnim. Zależy nam, by skorzystali z niego mieszkańcy wszystkich powiatów.

Powołano także Radę Programową. W jakim celu?
Rada będzie wspierać nasz program, nadzorować merytorycznie jego przebieg, a także wykorzystywać rozwiązania w publikacjach naukowych. Bardzo nam zależy na monitoringu, bo wydajemy na ten program niemałe pieniądze i chcemy, żeby zostały one dobrze wykorzystane. Dlatego na bieżąco będziemy ewaluować program i stosować płynące stąd wnioski. Skład rady gwarantuje, że będzie to bardzo profesjonalna ocena, bo do współpracy zaprosiliśmy pięciu wybitnych specjalistów - lekarzy, naukowców, sportowców i promotorów zdrowego trybu życia.

Skąd pieniądze na ten program?
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 przeznaczono na jego realizację 22,5 mln złotych.Jeszcze nigdy tak duża kwota nie była u nas przeznaczona na profilaktykę. Sam program ma pionierski charakter w skali kraju i został wysoko został oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zobacz: Leczenie otyłości wymaga trafnej diagnozy. W sukurs przychodzą badania DNA

Źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska