Wzrok i słuch dziecka w Opolu możesz sprawdzić za darmo, ale trzeba się spieszyć

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Założenie jest takie, że dzięki przesiewowym badaniom uda się zmniejszyć o 1/5 liczbę pierwszoklasistów w Opolu z niewykrytymi wadami wzorku czy słuchu.
Założenie jest takie, że dzięki przesiewowym badaniom uda się zmniejszyć o 1/5 liczbę pierwszoklasistów w Opolu z niewykrytymi wadami wzorku czy słuchu. pixabay.com
Przesiewowe badania są dedykowane pierwszoklasistom. Ci, którzy skończą szkołę w czerwcu, mogą z nich skorzystać do końca sierpnia. Od września ruszą diagnoza kolejnego rocznika.

- Pogorszenie wzroku dziecka łatwo przeoczyć, zwłaszcza, gdy mamy do czynienia z początkiem edukacji szkolnej, gdzie więcej jest zabawy niż nauki – mówi Jolanta Kawecka, rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu. – Problem najczęściej zaczyna być widoczny dopiero w drugiej czy trzeciej klasie, gdy dziecko nie jest w stanie przeczytać tego, co na tablicy. Równie ważne jest wczesne wychwycenie problemów ze słuchem. Szybsza diagnoza, w obu przypadkach, pozwala na szybsze wdrożenie leczenia, dlatego naszą ambicją jest, by z programu skorzystało jak najwięcej dzieci.

Plan jest taki, że w ramach programu ma zostać przebadanych 400 pierwszoklasistów, mieszkających w stolicy regionu. – W budżecie miasta Opola zostało 260 tys. złotych z programu in vitro, który obecnie jest finansowany przez ministerstwo. Chcemy wydać te pieniądze właśnie na program profilaktyczny, który będzie służył najmłodszym mieszkańcom miasta – wyjaśnia Jolanta Kawecka.

Z przesiewowych badań wzroku i słuchu mogą skorzystać uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych. Ci, którzy skończą szkołę w czerwcu, mają na to czas do 31. sierpnia (warto zarejestrować się wcześniej, by zdążyć w tym terminie umówić wizytę). Od września ruszą badania kolejnego rocznika, a więc dzieci, które po wakacjach rozpoczynają szkołę.

Założenie jest takie, że dzięki przesiewowym badaniom uda się zmniejszyć o 1/5 liczbę pierwszoklasistów w Opolu z niewykrytymi wadami wzorku czy słuchu.

- Ważne jest to, że program adresowany jest do dzieci niezdiagnozowanych. To oznacza, że jeśli dziecko ma już stwierdzoną określoną wadę wzroku czy słuchu i jest w trakcie leczenia, nie może z niego skorzystać – wyjaśnia rzeczniczka Centrum Zdrowia w Opolu.

W przypadku diagnostyki schorzeń narządu słuchu lekarza laryngolog lub audiometrysta wykonana audiometrię tonalną, pozwalającą określić stopień i rodzaj niedosłuchu. Diagnostyka schorzeń wzroku będzie obejmowała natomiast m.in. badanie widzenia obuocznego, ustawienia oraz ruchomości gałek ocznych czy badanie widzenia barwnego.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości dziecko otrzyma skierowanie do leczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby umówić wizytę, trzeba się zarejestrować. Rejestracja odbywa się od poniedziałku do piątku w następujących godzinach:

  • 77 40 20 308 – rejestracja ogólna, w godz. od 10:30 – 18:00
  • 77 40 20 302 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 18:00
  • 77 45 15 280 – rejestracja dziecięca, w godz. od 10:30 – 15:00
  • 77 88 73 305 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
  • 77 44 12 092 – rejestracja dziecięca, w godz. od 11:00 – 15:00
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska