XVII-wieczną studnię można zobaczyć w Muzeum Śląska Opolskiego

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
XVII-wieczna studnia w Muzeum Śląska Opolskiego.
XVII-wieczna studnia w Muzeum Śląska Opolskiego. Iwona Kłopocka
W Muzeum Śląska Opolskiego została udostępniona do zwiedzania studnia zbudowana w XVII wieku. Ten ciekawy zabytek można oglądać w ramach ekspozycji „Tajemnice kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu”.

Doskonale zachowaną studnię czerpalną z czasów potopu szwedzkiego odkrywano dwa razy. W marcu 1966 podczas robót budowlanych odsłonięto górną krawędź studni na głębokości 2,1 m od poziomu ulicy, pod posadzką remontowanego budynku. Potem dość długo była ona używana jako składowiska żużla piecowego i ponownie „odkryto” ją i oczyszczono w 2012 roku.

W muzeum w Opolu odkryto niezwykłą studnię [video, zdjęcia]

Dno studni zostało wykute w skale marglowej, jej cembrowina w dolnej części jest wykonana z sosnowych desek, a w górnej z ciosanych kamieni granitowych. Głębokość studni wynosi 8,8 m.

- Chcemy zbadać czystość wody i jeśli okaże się zdatna do picia to być może muzeum będzie ją sprzedawać w buteleczkach - powiedział wicemarszałek Zbigniew Kubalańca podczas dzisiejszego otwarcia studni.

Woda ze studni może być gwarantem bogactwa, bo pół wieku temu przy jednej ze ścian tej samej kamienicy został odkryty srebrny skarb - 130 monet ukrytych w glinianym naczyniu w drugiej połowie XVII wieku.

Z towarzyszącej studni ekspozycji można dowiedzieć się nie tylko o skarbie, ale też poznać tajemnice zaopatrywania miasta w wodę w danych wiekach. Ze źródeł pisanych wynika, że drewniany wodociąg funkcjonował w Opolu od połowy XIV wieku.

Remont studni i przystosowanie piwnicy kosztowały ponad 400 tys. zł. Zrealizowano je za unijne pieniądze w ramach projektu „Światło na sztukę”.

DNI WOLNE 2019. Zaplanuj dobrze urlop!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska