Z ekologią na co dzień w gminie Byczyna

Materiał promocyjny Gmina Byczyna
Warsztaty, zajęcia, pikniki, festyny, czyli mnóstwo różnorodnych i ciekawych wydarzeń zostało zaplanowanych w ramach projektu „Z ekologią na co dzień w Gminie Byczyna”. Uczestniczyć w nich może każdy, bez względu na wiek. Wystarczy tylko chęć i odrobina wolnego czasu.

Realizacja projektu rozpoczęła się w styczniu tego roku i potrwa do października. Jest on realizowany dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Opolu w wysokości 125 305 zł. Wkład własny gminy Byczyna wyniósł 16 145 zł.

Projektowi przyświeca kilka celów szczegółowych.

Chodzi nam o uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zanieczyszczenia środowiska oraz faktu, iż każda osoba, jej mądre decyzje i działania w życiu codziennym, mają wpływ na stan przyrody - mówi Iwona Sobania, burmistrz Byczyny. - Oprócz tego mamy nadzieję, że osoby uczestniczące w projekcie poszerzą swoją wiedzę o tematy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Chcemy też pobudzić naszych mieszkańców do aktywnego działania na rzecz środowiska i do udziału w akcjach, warsztatach, imprezach, by poprzez zmiany własnych nawyków przeciwdziałali degradacji środowiska w swoim najbliższym otoczeniu, w kraju i na świecie. Ponadto bardzo ważne jest również to, by zrozumieli, jak wielki negatywny wpływ mają odpady na środowisko przyrodnicze, starali się ograniczać liczbę produkowanych przez siebie śmieci i ogólnie, by troszczyli się o swoje otoczenie.

Przedsięwzięcie jest skierowane do wszystkich mieszkańców gminy Byczyna, czyli do dzieci, młodzieży i dorosłych.

- Działania w ramach projektu skupiają się na zagadnieniach ekologicznych, w trakcie których chcemy pokazać związek środowiska, gospodarki, społeczeństwa i kultury, a także pogłębiać wiedzę i rozumienie zależności, relacji, przyczyn i skutków w tej sferze – tłumaczy Iwona Sarnowska, dyrektorka Ośrodka Kultury w Byczynie.

Działania, na których opiera się realizacja projektu, to głównie warsztaty, zajęcia, pikniki i festyny.

Odbędzie się pięć spotkań warsztatowych (do końca maja). Oto ich tytuły: „Naturalne oczyszczanie powietrza”; „Tworzenie toreb ekologicznych”; „Cuda z recyklingu”; „Tworzenie naturalnych kosmetyków”; „Zdrowe odżywianie”.

Oprócz warsztatów w planie na kwiecień i maj są też zajęcia: teatralne („W harmonii z naturą”) i plastyczne („Z ekologią na Ty”).

Projekt zakłada też organizację pikników i festynów (od kwietnia do września). Odbędą się pikniki ekologiczne pod hasłami: „Na łonie natury”, „Jestem ECO” oraz „Segregacja-rewelacja”, a także ekologiczny festyn rodzinny.

- Zaplanowaliśmy również dwie wycieczki autokarowe – mówi Iwona Sarnowska. – Pierwsza, pod hasłem „Pszczoły są ważne”, powiedzie nas do Pasieki Zarodowej w Maciejowie, a druga, „W zgodzie z naturą”, poświęcona będzie zwiedzaniu ogrodu zoologicznego w Opolu.

Wycieczki odbędą się w maju i w lipcu.

- Zatem zapraszamy wszystkich do udziału. Będzie na pewno ciekawie i pożytecznie. To nie będzie stracony czas – dodaje Iwona Sarnowska.


Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska