Z kościoła w Ortenburgu skradziono złoty krzyż kardynała Stefana Wyszyńskiego. Był na nim herb Opola

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Na skradzionym w Niemczech krzyżu kardynała Stefana Wyszyńskiego był herb Opola.
Na skradzionym w Niemczech krzyżu kardynała Stefana Wyszyńskiego był herb Opola. BLKA
Złodzieje ukradli zabytkowy krzyż kardynała Wyszyńskiego mimo tego, że stał w gablocie zabezpieczonej pancerną szybą o grubości jednego centymetra. Niemiecka policja szuka sprawców. Skąd na krzyżu znalazł się herb Opola?

Do kradzieży krzyża biskupiego w Niemczech doszło w niedzielę, 17 grudnia. Nieznani sprawcy włamali się do kościoła pątniczego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w bawarskim Ortenburgu (koło Pasawy, czyli niemieckiego Passau).

Biskupi krzyż podarowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego, stał w specjalnej gablocie, umieszczonej na wysokości dwóch metrów, a dodatkowo chronionej pancerną szybą o grubości centymetra.

Okazało się, niestety, że złodzieje poradzili sobie nawet z takim pancernym zabezpieczeniem.

- Gablota została wyłamana przy użyciu brutalnej siły. Krzyż został wyrwany. Na chwilę obecną nie możemy stwierdzić, ile osób było zaangażowanych w to przestępstwo - informuje Bawarski Urząd Kryminalny (Bayerische Landeskriminalamt - BLKA).

Wiadomo, że do kradzież doszło w niedzielę, 17 grudnia, między 8:00 a 10:30 rano. Kradzież odkryła para wiernych, która zaalarmowała o kradzieży parafię, a ta zawiadomiła policję.

Złoty krzyż należał do kardynała Stefana Wyszyńskiego, który podarował go bawarskiej parafii 15 sierpnia 1981 roku z okazji 300-lecia kościoła pielgrzymkowego w Ortenburgu. Stefan Wyszyński był prymasem Polski w latach 1948–1981 (nazywany jest Prymasem Tysiąclecia) oraz przyjacielem Jana Pawła II. Został beatyfikowany w 2021 roku.

Skradziony krzyż to złoty pektorał biskupi, czyli ozdobny krzyż, noszony na piersiach przez biskupów. Co ciekawe, widnieje na nim herb Opola, czyli pół orła górnośląskiego oraz pół krzyża trójlistnego.

Skąd herb Opola na krzyżu kardynała Wyszyńskiego?

Być może prymas Wyszyński dostał ten krzyż wcześniej od kardynała Kominka i stąd symbol stolicy naszego regionu na krzyżu.

- Kardynał Bolesław Kominek to faktyczny ojciec dzisiejszej diecezji opolskiej - mówi ks. dr Sebastian Krzyżanowski z Archiwum Diecezjalnego w Opolu. - Przygotował Opolszczyznę, m. in. przewodząc administracji apostolskiej Śląska Opolskiego w latach 1945-1951.

Ksiądz Bolesław Kominek (1903-1974) w 1945 roku został administratorem apostolskim Opola (czyli odpowiednikiem biskupa diecezji). Ksiądz Kominek przygotował Opolszczyznę na utworzenie osobnej diecezji opolskiej, co stało się w 1972 roku. Później Bolesław Kominek był arcybiskupem wrocławskim oraz kardynałem.

Chociaż od kradzieży złotego krzyża kardynała Wyszyńskiego minęło już 10 dni, nie udało się jeszcze ustalić i zatrzymać złodziei. Bawarski Urząd Kryminalny wszczął śledztwo w sprawie tej kradzieży. Bawarska policja wystosowała także apel o pomoc w tym śledztwie.

Kościół pątniczy w bawarskim Ortenburgu odwiedzają także wierni z Polski, dlatego niemiecka policja prosi o kontakt pod numerem telefonu 0049 89 1212 – 0 wszystkie osoby, które:

  • zauważyły podejrzane osoby lub pojazdy w okolicy kościoła pielgrzymkowego w Ortenburgu w niedzielę, 17 grudnia 2023 r. między godz. 08:00 a 10:30
  • policja prosi też parę, która jako pierwsza zauważyła i zgłosiła na parafii kradzież krzyża, o zgłoszenie się na policję.

Krzyż kardynała Wyszyńskiego skradziono z kościoła w Ortenburgu w Niemczech.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska