Za bezprawne zwolnienie należy się odszkodowanie. Prawnik radzi

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Masz pytanie związane z koronawirusem? Wyślij je na [email protected]. Na państwa wątpliwości odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Pracowałam w firmie sprzątającej z umową na czas nieokreślony. Pod koniec marca dostałam informację, że od jutra nie pracuję, bo firma robi cięcia. Czy mogli mnie zwolnić z dnia na dzień?

W przypadku umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy. Wynosi on 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy; 1 miesiąc, jeżeli zatrudnienie trwało co najmniej 6 miesięcy oraz 3 miesiące (w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata).

Skrócenie okresu wypowiedzenia jest możliwe, ale tylko w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników. Wówczas pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia (czyli w tym przypadku kolejnych dwóch miesięcy).

Dodatkowo samo wypowiedzenie musi być uzasadnione, ale brak zleceń może być takim uzasadnieniem. Przepisy też wymagają odpowiedniej konsultacji związkowej, jeżeli w takim zakładzie pracy związek istnieje.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów, pracownikowi przysługują roszczenia których może dochodzić przed sądem pracy, m.in. o przywrócenie do pracy lub odszkodowanie.

Gdy wypowiedzenie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem prawa, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu.

Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas, gdy pozostawał bez zatrudnienia: za okres nie dłuższy niż 2 miesiące (nie wliczając w to okresu wypowiedzenia), a gdy wypowiedzenie wynosiło 3 miesiące - nie dłuższy ni 1 miesiąc ponad okres wypowiedzenia.

Jeśli niemożliwe jest przywrócenie pracownika do pracy, sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska