Zaczęły się 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Żywa". Festiwal polskiej klasyki teatralnej zakończy się w niedzielę

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
„Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego w Warszawie to pierwsze przedstawienie konkursowe 43. OKT.
„Tajny dziennik” Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego w Warszawie to pierwsze przedstawienie konkursowe 43. OKT. Teatr Dramatyczny w Warszawie
Spektaklem „Tajnego dziennika” Mirona Białoszewskiego z Teatru Dramatycznego w Warszawie rozpoczęły się dziś wieczorem 43. Opolskie Konfrontacje Teatralne. Festiwal polskiej klasyki teatralnej zakończy się w niedzielę.

W tym tygodniu Teatr Kochanowskiego w Opolu znów będzie miejscem prezentacji najciekawszych inscenizacji klasycznej literatury polskiej. Opolska publiczność zobaczy to, co w polskiej klasyce teatralnej najistotniejsze, żywe, mocne i wciąż aktualne.

Podczas tegorocznych Konfrontacji przyznane zostaną nagrody w ogólnopolskim konkursie „Klasyka Żywa”. Celem tego konkursu jest docenienie najciekawszych inscenizacji polskiej literatury klasycznej. Z rekomendacji jego komisji artystycznej na deskach Kochanowskiego teatromani zobaczą inscenizacje z Warszawy, Supraśla, Kalisza, Katowic, Lublina oraz Krakowa.

Oprócz inauguracyjnego „Tajnego dziennika” Białoszewskiego, teatry pokażą „Chłopów” Reymonta w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, „Dziady” Mickiewicza w reż. Piotra Tomaszuka, „Noce i dnie” Dąbrowskiej w reż. Seba Majewskiego, „Słowo o Jakóbie Szeli” Jasieńskiego w reż. Michała Kmiecika. Po raz pierwszy do grona klasyków zaliczony został autor książek dla młodzieży Emund Niziurski. Jego „Sposób na Alcybiadesa” wyreżyserował, związany obecnie z teatrem opolskim, Piotr Ratajczak. Święto klasyki zakończy głośna inscenizacja „Wesela” Wyspiańskiego w reżyserii Jana Klaty ze Starego Teatru w Krakowie.

Po każdym przedstawieniu konkursowym zaplanowano spotkania i dyskusje z twórcami.

W tym roku gospodarze festiwalu wystąpią poza konkursem i pokażą „Moralność pani Dulskiej” w reżyserii Giovanny’ego Castellanosa z Arletą Los Pławszewską w roli głównej.

Ponadto organizatorzy planują szereg imprez towarzyszących, które urozmaicą program 43. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. Codziennie wieczorem odbywać się będą koncerty młodych, mało jeszcze znanych wykonawców. Wstęp na nie jest bezpłatny.
Z myślą o przyszłych widzach, którzy kiedyś zasiądą na widowni Konfrontacji , przygotowano warsztaty teatralne o obliczach klasyki. Dla dzieci zaplanowano czytanie sceniczne „Szelmostw lisa Witalisa” w reż. Jędrzeja Wieleckiego oraz warsztaty , przedstawienie przygotowane przez uczestników Teatrowni pod kierunkiem Leszka Malca.
Teatr dwukrotnie zaprasza też na godzinną sesję medytacji, a w sobotę na spacer po teatralnym Opolu - od Teatru Eko Studio, przez Teatr Kochanowskiego, Opolski Teatr Lalki i Aktora, ratusz i Dom Aktora. W trakcie wędrówki będzie można usłyszeć o nieistniejącym już Hotelu Deutscheshaus czy Hotelu Forma.

W czwartek w Galerii Sztuki Współczesnej odbędzie się panel dyskusyjny „Moc klasyki” z udziałem gości 43. OKT, którzy podejmą próbę konfrontacji współczesnego rozumienia pojęcia klasyki na różnych polach sztuki – malarstwa, muzyki, literatury, scenografii, sztuki teatralnej itd. Inspiracją do podjęcia tych rozważań będzie spojrzenie na ewolucję pojęcia słowa „klasyka” na przestrzeni ostatnich stu lat. Spotkanie poprowadzi Jacek Wakar.

W ramach wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę „Kolekcja GSW od 1958 do dzisiaj”.

Współorganizatorem 43. OKT jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Zobacz Opolskie Info [30.03.2018]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska