"Zaczytane Opolskie" po raz czwarty. Już we wrześniu ruszą spotkania z pisarzami

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od prawej: Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP w Opolu i wicemarszałek Zbigniew Kubalańca na środowej konferencji prasowej dotyczącej akcji "Zaczytane Opolskie".
Od prawej: Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP w Opolu i wicemarszałek Zbigniew Kubalańca na środowej konferencji prasowej dotyczącej akcji "Zaczytane Opolskie". UMWO
W 23 miejscowościach regionu Opolanie będą mieli okazję spotkać się z ulubionymi pisarzami i zdobyć ich autografy w ramach akcji "Zaczytane Opolskie". Początek 5 września. Wśród gości: Mariusz Szczygieł, Marcin Kydryński i Jacek Fedorowicz.

To już czwarta edycja akcji mobilizującej Opolan do czytania. Projekt koordynuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, której partnerują biblioteki publiczne Opolszczyzny, a finansuje marszałek województwa.

- Chcemy umożliwić spotkania z pisarzami mieszkańcom w całym regionie – mówił na środowej konferencji prasowej Tadeusz Chrobak, dyrektor WBP w Opolu. Misją biblioteki wojewódzkiej jest pomoc najmniejszym placówkom w regionie, więc organizujemy „Zaczytane Opolskie”. Tym samym promujemy czytelnictwo we wszystkich Opolszczyzny, w tym w mniejszych ośrodkach, w których działają biblioteki publiczne.

W tym roku zaplanowano spotkania z autorami książek, osobami znanymi i cenionymi, a przede wszystkim lubianymi. Przemyślany dobór bohaterów spotkań – autorów różnych gatunków literackich, piszących dla dzieci i dorosłych, osób znanych z mediów, erudytów, laureatów znaczących nagród literackich, autorytetów literackich - daje szansę na zainteresowanie różnych grup i środowisk czytelników. Gośćmi bibliotek w regionie będą m.in. Jacek Fedorowicz, Mariusz Szczygieł, Marcin Kydryński, Anna Maruszeczko, Ewa Kassala czy Tomasz Różycki.

W tym roku spotkania odbędą się w miasteczkach i wsiach, w których w poprzednich edycjach ich nie było. Tym sposobem projekt objął wszystkie powiaty województwa. W 23 miejscowościach czytelnicy będą mieli okazję do spotkania swoich ulubionych pisarzy, rozmowy i zdobycia autografu. Na mapie akcji "Zaczytane Opolskie" są: Opole, Nysa, Rudniki, Prószków, Reńska Wieś, Tułowice, Izbicko, Baborów, Dąbrowa, Lasowice Wielkie, Skoroszyce, Radłów, Skarbimierz, Gorzów Śląski, Pokój, Łubniany, Głogówek, Krapkowice, Grodków, Strzelce Opolskie, Gogolin, Pakosławice, Pawłowiczki, Dobrzeń Wielki, Lubsza, Jemielnica, Domaszowice, Bierawa, Paczków, Ozimek, Niemodlin i Lubrza.

- Otwarciem jesiennego sezonu będzie nasz udział w Narodowym Czytaniu 2020. 5 września będzie czytany dramat Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Lektorem opolskiej recytacji będzie aktor Tomasz Stockinger. To preludium do uroczystego rozpoczęcia projektu. „Zaczytane Opolskie” ruszy 8 września. W namiocie w ogrodach WBP w Opolu odbędzie się wtedy spotkanie z Otylią Jędrzejczak – mistrzynią olimpijską i dwukrotną mistrzynią świata, współautorką biografii "Otylia. Moja historia". Zakończenie projektu przewidziano na 26 listopada br., kiedy z opolanami w Czytelni WBP w Opolu spotka się dr Andrzej Kruszewicz – dyrektor warszawskiego zoo, a autor i tłumacz wielu publikacji z zakresu ornitologii, niestrudzony popularyzator wiedzy o zwierzętach – opowiada Tadeusz Chrobak.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiologiczną, spotkania z autorami mogą zostać przeniesione do internetu.
- Będziemy na bieżąco monitorować aktualny stan i komunikaty władz kraju i województwa, dostosowując miejsca spotkań i ich formułę – „na żywo” lub w sieci – mówi dyrektor WBP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska