ZAK dba o naszą planetę

Tomasz Kapica [email protected] 077 48 49 528
W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat w ZAK zmniejszono emisję zanieczyszczeń do atmosfery o ponad 10 procent, a scieków o około 20 procent. (fot. www.zak.com.pl)
W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat w ZAK zmniejszono emisję zanieczyszczeń do atmosfery o ponad 10 procent, a scieków o około 20 procent. (fot. www.zak.com.pl)
Emisja szkodliwego podtlenku azotu ograniczona o 90 proc. Jak to możliwe? ZAK znalazł na to sposób.

ZAK produkują m.in. kwas azotowy, który potem wykorzystywany jest w wielu branżach przemysłu. Ale podczas jego wytwarzania do środowiska dostają się szkodliwe substancji, takie jak tlenki azotu i podtlenki azotu. Te ostatnie przyczynia się do nasilania efektu cieplarnianego. Nawet niewielkie ilości tego gazu mogą znacząco wpływać na jakość środowiska atmosferycznego.

Zobacz: ZAK Firmą Bliską Środowisku

Między innymi dlatego w grudniu 2008 roku w ZAK uruchomiono instalację do produkcji tego kwasu system, który w wysokiej temperaturze rozkłada ten gaz.

- Wynik przewyższył nasze oczekiwania. Jego emisję ograniczyliśmy aż o 90 procent - informuje Alicja Górska z zespołu PR ZAK. - Niewiele zakładów w świecie może się pochwalić takimi wynikami.

Zero - taka będzie emisja dwutlenku węgla

Ale to nie jedyne inwestycje w tej firmie, które sprawią, że powietrze w Kędzierzynie-Koźlu jest czystsze. Konsorcjum Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Południowego Koncernu Energetycznego wybuduje pierwszą na świecie zeroemisyjną Elektrownię Poligeneracyjną.

- Dzięki zastosowaniu technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla, jego emisja zostanie zredukowana do zera - dodaje Alicja Górska.

Pieniądze na budowę kompleksu mają pochodzić m.in. z Unii Europejskiej. Decyzja o ich przyznaniu zapadnie pod koniec tego roku w Brukseli.

Zobacz: ZAK wraca do badań

Jak zapewnia prof. Jerzy Buzek, europoseł i kandydat na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, szanse ZAK i PKE na zdobycie dotacji są bardzo duże.

Kompleks będzie miał moc 288 MW. Wytwarzany tam gaz syntezowy pozwoli na produkcję nawet pół miliona ton metanolu rocznie. Jest to więcej niż pełne zapotrzebowanie polskiego przemysłu na metanol, który w obecnej chwili w całości importujemy zza granicy.

- Kompleks planowany w Kędzierzynie jets unikatowy w skali europejskiej, a nawet światowej. Dlatego szanse na to, że zostanie dofinansowany przez Komisję Europejską sa na prawdę spore, chociaż prokjekt wymaga jeszcze dopracowania w wielu miejscach - zaznacza prof. Buzek.

W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat w ZAK zmniejszono emisję zanieczyszczeń do atmosfery o ponad 10 procent, a scieków o około 20 procent.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska