Zamek w Niemodlinie. Zobaczcie, jak teraz wygląda. Budowlę można było zwiedzić w weekend za darmo

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Kamienne posągi przy moście prowadzącym do zamku.
Kamienne posągi przy moście prowadzącym do zamku. Edyta Hanszke
Mający ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce

Zamek w Niemodlinie wzniesiony został w XIV wieku przez rodzinę książęcą Bolesława I, na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Jak podaje Wikipedia, stara gotycka budowla wtopiła się całkowicie w późniejsze renesansowe mury, a pozostałości gotyckiej zendrówki oraz kamieniarki widoczne są w południowo-zachodnim skrzydle zamku.

Według Wikipedii w 1428 roku zamek został zniszczony przez husytów, w 1552 - przez pożar, w 1643 ucierpiał w czasie wojny trzydziestoletniej.

Był w rękach hrabiego von Logau, rodziny Pücklerów, a następnie Promnitzów, które odbudowały go na przełomie XVI i XVII wieku. Czteroskrzydłowa budowla otaczała prostokątny dziedziniec otoczony arkadami, podobnie jak w pałacach w Brzegu czy Prószkowie.

"Po roku 1787, z inicjatywy nowego właściciela, hrabiego Jana II Nepomuka von Praschma, w zamku zmieniono wystrój wnętrz, dokonano licznych przeróbek na poszczególnych kondygnacjach. Prace z wieku XIX doprowadziły m.in. do zamurowania arkad pierwotnych krużganków i przebudowę kaplicy" - napisano w Wikipedii.

I dalej: "Szczególnie charakterystyczna jest sylwetka wieży bramnej, ozdobionej techniką sgraffito. Zachowały się też elementy dekoracji (stiuki, renesansowy kominek w sali południowego skrzydła, ornamenty kolebkowego sklepienia). Nad dawną istnieje kamienny most ozdobiony rzeźbami świętych. Ostatnim przedstawicielem dawnych rodów, których własnością był zamek w Niemodlinie, był do 1945 hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.

Powojenne losy zamku w Niemodlinie. Tu kręcono "Jasminum"

Po II wojnie światowej zamek był siedzibą: Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum, szkoły podoficerskiej. Przez 10 lat stał opuszczony i niszczejący. W roku 1990 zrujnowany obiekt kupił prywatny inwestor.

W murach zamku Jan Jakub Kolski nakręcił film "Jasminum" (premiera w 2006 roku).

W 2015 roku zamek trafił w ręce nowego właściciela, spółki Centrum z Łodzi, która przywraca mu dawną świetność (m.in. wymieniono na prawie 4 tys. mkw. poszycie dachowe, układając „w łuskę” ok. 120 tys. dachówek) i ponownie otworzyła go dla zwiedzających. Portret nowych właścicieli można zobaczyć w zamkowej kaplicy.

W czasie remontu odkryto w zamkowej kaplicy trumny. Z ustaleń wynika, że pochówek w nich miał miejsce pod koniec XVIII lub na początku XIX wieku.

W trumnach pochowane zostały dwie osoby. Jak wyjaśniała przewodniczka - ich szczątki są badane w Toruniu.

Dotychczas ustalono, że należały do rodziny von Praschma. - Być może pochowano ich oddzielnie, bo na przykład zmarli z powodu choroby zakaźnej lub byli nielubianymi członkami rodziny - opowiadała przewodniczka.

Bursztynowa komnata na zamku w Niemodlinie

W ramach rewitalizacji zamku, w kwietniu 2017, w jednej z jego sal zbudowano imitację „Bursztynowej Komnaty” dla przypomnienia, że w pobliżu zamku przebiegał fragment bursztynowego szlaku.

Podczas zwiedzania zamku (z powodu epidemii w ograniczonym zakresie) można zobaczyć zamkową kaplicę, dziedziniec, jedną z sal (muzyczną), a w podziemiach: średniowieczną izbę tortur, wystawę ikon, grobowce Praschmów, imitację winiarni (jak zapowiedziała przewodniczka, być może w przyszłości zwiedzanie będzie kończone degustacją wina), tunele, którymi m.in. dowożono do zamku opał.

W 2017 roku niemodliński zamek zdobył dwie nagrody w konkursach Polskiej organizacji Turystycznej: Certyfikat Internautów – Najlepszy Produkt Turystyczny 2017 i I miejsce w głosowaniu Top Zamki i Pałace w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska