Lepiej wiedzieć wcześniej

  Lepiej wiedzieć wcześniej

  Zdjęcie autora materiału

  Nowa Trybuna Opolska

  Rozmowa z dr. n. med. Wojciechem Guzikowskim, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków w Opolu

  Kiedy kobieta może być zbadana
  - od 35. roku życia
  - u której w poprzedniej ciąży stwierdzono wady wrodzone płodu - i były takie przypadki w rodzinie
  - pochodząca z rodzin wysokiego ryzyka genetycznego.
  Gdzie i kiedy
  Badania będą wykonywane codziennie w godz. 13-14 w pracowni usg Szpitala Ginekologiczno-Położniczego i Noworodków (na parterze) przy ul. Reymonta w Opolu.
  Koordynatorem badań będzie dr n. med. Dariusz Kowalczyk, telefon centrali 454 54 O1.
  Badania są bezpłatne.  - W jakim celu wykonywane są badania prenatalne u kobiet w ciąży?
  - Takie badania umożliwiają wczesną identyfikację wad płodu, tzw. aberracje chromosomalne, co pozwala na bezpieczne prowadzenie ciąży, umożliwia w niektórych przypadkach podjęcie leczenia już w czasie życia płodowego, a także pozwola rodzicom dziecka przygotować się do natychmiastowego wdrożenia specjalistycznego leczenia po porodzie.
  - Wasz szpital chce umożliwić mieszkankom naszego województwa, spodziewającym się dziecka, łatwiejszy dostęp do tego typu badań. Jak to ma wyglądać?
  - Do tej pory pacjentki, u których istniało ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, zgłaszały się do nas, a my potem kierowaliśmy je na badania do klinik - najczęściej do Warszawy lub do Wrocławia. Diagnostyka u tych pacjentek była przeprowadzana między 15. a 16. tygodniem ciąży i polegała na badaniu płynu płodowego. Natomiast już od 23 maja rozpoczynamy program profilaktyczny finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dzięki któremu ciężarne będą miały wykonaną niezbędną diagnostykę na miejscu. I zostanie ona przyspieszona. Nie trzeba już będzie czekać co najmniej do piętnastego tygodnia ciąży.
  - Czy może pan wyjawić szczegóły?
  - Część wad jest możliwa do rozpoznania dzięki badaniom ultrasonograficznym oraz badaniu krwi przyszłej matki, wykonywanym już między 11. a 13. tygodniem ciąży. I właśnie w przyszpitalnej pracowni usg oraz w naszym laboratorium taką diagnostykę będziemy przeprowadzać. Istnieje pewna zmiana w obrazie płodu, która może świadczyć o chorobie Downa, a która ujawnia się właśnie w tym okresie rozwoju płodu - ani wcześniej, ani później, gdyż potem jest ona - nawet przy pomocy aparatury - nieuchwytna.
  - Jaka będzie dalsza droga, jeśli wyniki okażą się nieprawidłowe lub wątpliwe?
  - W takiej sytuacji pobierzemy od pacjentki płyn z wód płodowych. A następnie te wyniki zostaną jeszcze zweryfikowane przez specjalistę od genetyki z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Ostatecznie on również przeprowadzi rozmowę z rodziną. Oszczędzimy jednak pacjentkom pokonywania długiej drogi, bo najczęściej na usg się skończy i ono wystarczy, aby przyszli rodzice oczekiwali spokojnie na poród.
  - Co wpływa na to, że dziecko może się urodzić z wadą?
  - Ostatnio systematycznie wzrasta średni wiek rodzących. Kobiety powyżej 35. roku życia stanowią już 8-10 procent wśród przyszłych matek. Tymczasem powyżej 35. roku życia wzrasta też istotnie ryzyko wystąpienia patologii płodu związane z zaburzeniami genetycznymi. Prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą wrodzoną w tej grupie wynosi 3-5 procent.
  - Jak przyszłe matki dowiedzą się o tym, że badania prenatalne można wykonać w Opolu?
  - Wysyłamy już pisma do wszystkich lekarzy, którzy zajmują się prowadzeniem ciąży i mają kontrakt z NFZ, informujące o możliwości wykonywania takich badań. Powiadomienie o tym pacjentek będzie należało do ich obowiązków.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 7 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »