Ze starego garbusa zrobimy torpedę!

Redakcja
Garbus i grupa medialna projektu: Nikodem Golomb, Marta Spilarewicz, Mirella Kotzot oraz koordynatorzy - Małgorzata Mielnicka i Tomasz Iwen.
Garbus i grupa medialna projektu: Nikodem Golomb, Marta Spilarewicz, Mirella Kotzot oraz koordynatorzy - Małgorzata Mielnicka i Tomasz Iwen.
Gimnazjaliści z Gogolina kupili starego volkswagena, rozbiorą go, odnowią i poskładają z powrotem. Za pieniądze ze sprzedaży pojadą do Anglii.

Jest czarny, trochę przerdzewiały i przegnity, ma garb i liczy sobie aż 37 wiosen. Uroczy! - zachwycają się dziewczyny z grupy projektowej "Garbus nie kapie olejem...".

- Do sierpnia przyszłego roku zrobimy z niego prawdziwą torpedę! - deklaruje 14-letni Nikodem Golomb.

- Właśnie zaczynamy go rozbierać na części. Tych, które trzeba wymienić, będziemy szukać po szrotach i u hobbystów, ale muszą być oryginalne - dodają Marta Spilarewicz i Mirella Kotzot. - Jeśli będzie miał co najmniej 80 procent części oryginalnych, zarejestrujemy go jako zabytek!

Ścisła grupa robocza skupiona wokół projektu liczy 25 osób. Drugie tyle to pomocnicy. Pomimo wakacji młodzież z Gogolina nie próżnuje: najpierw znaleźli garbusa na allegro, potem po niego pojechali, a teraz zaczynają remont na podwórku nauczyciela Tomasza Iwena.
To już trzeci projekt twórczy realizowany przez działające przy gimnazjum Stowarzyszenie "Z nauką ku przyszłości" w ramach ogólnopolskiego programu "Równać szanse". Najpierw gimnazjaliści zajmowali się hydroponiką, teraz zainteresowali się mechaniką.

- Młodzież sama zdecydowała, że chce remontować samochód - mówią Małgorzata Mielnicka i Tomasz Iwen, nauczyciele - koordynatorzy projektu. - Zrobiliśmy ankietę, w której uczniowie określali, jak spędzają czas wolny i jak chcieliby go spędzać.

Wyniki wyszły zatrważające: 99 procent - internet, portale społecznościowe i gry on-line! Ale młodzież stwierdziła, że wolałaby robić coś innego, tylko że nie ma dla niej ciekawych ofert. A chcieliby robić coś twórczego. Propozycje były różne, ale najwięcej osób wskazało mechanikę.

Projekt potrwa 15 miesięcy i będzie kosztował 57,3 tys. zł, z czego 40 tys. zł to dotacja z programu "Równać Szanse" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Resztę dokładają sponsorzy: rodzice, nauczyciele i rzemieślnicy.

Młodzież, uczestnicząca w projekcie, podzieliła się na pięć grup: medialną, finansową, mechaniczną, lakierniczą i elektryczną. M.in. odwiedzą dwa zloty pasjonatów garbusów, trzeci zamierzają zorganizować sami na stawie "Gold" na zakończenie projektu. Wydadzą też książkę i zrobią film szkoleniowy na temat rekonstrukcji volkswagena.

Za pieniądze ze sprzedaży odnowionego auta zamierzają pojechać do Anglii na zaproszenie koła miłośników garbusów z Burton Upon Trend. Więcej o projekcie na www.garbusowo.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska