Zgaduj-zgadula gdzie pacjentula

Ryszard Rudnik
Ryszard Rudnik
Archiwum (o)
Załóżmy, że dziecko przyniosło ze szkoły takie domowe zadanie: W szpitalu A pacjent X był setny w kolejce na zabieg a w szpitalu B na taki sam zabieg pacjent Y oczekuje również na setnym miejscu na liście. Po likwidacji szpitala B pacjenci przeszli do szpitala A. Który w kolejce w szpitalu A będzie teraz pacjent Y? Komentarz Ryszarda Rudnika.

No więc jeśli wierzyć ministrowi zdrowia Y pozostanie dalej na setnym miejscu. W jaki sposób, skoro jest już tam pacjent X - tego nie wiadomo. Jeśliby bilans miał wyjść na zero lekarze w szpitalu A winni pracować dwa razy szybciej niż gdy istniała alternatywa w postaci szpitala B. A kolejka ma być przecież jeszcze krótsza.

Okolicznością sprzyjającą - podpowiada Ministerstwo Zdrowia- będzie rozdzielenie kolejek, bo szpitale w tzw. sieci będą prowadzić nie tylko SOR, ale również przychodnie nocno-świąteczne (tu pewnie trafią lekarze ze szpitala B jeśli zechcą ). Czy to wystarczy, by pacjentów X i Y zrównać w kolejce - wątpliwe, bo w przychodniach przeważnie nie robią zabiegów a w SOR-ach ratują poza kolejnością.

Ratują się też same szpitale łącząc się ze sobą w dość oryginalnych zestawach na przykład szpital dziecięcy z geriatrycznym w Katowickiem.

A teraz rozwiązanie: Służba zdrowia potrzebuje więcej pieniędzy i więcej lekarzy. Bez tego żadne czary- mary niczego nie zmienią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska