Zmierz sobie cukier

sxc
Nie powinniśmy mieć powodu do niepokoju, jeśli poziom cukru we krwi wynosi mniej niż 100 miligramów procent. Badania trzeba jednak regularnie powtarzać. Cukrzyca typu drugiego jest chorobą podstępną i długo może się rozwijać w ukryciu, nie dając objawów.
Nie powinniśmy mieć powodu do niepokoju, jeśli poziom cukru we krwi wynosi mniej niż 100 miligramów procent. Badania trzeba jednak regularnie powtarzać. Cukrzyca typu drugiego jest chorobą podstępną i długo może się rozwijać w ukryciu, nie dając objawów. sxc
Szybkie jej wykrycie pozwoli zapobiec groźnym powikłaniom. Dlatego warto przynajmniej raz w roku badać stężenie glukozy we krwi.

Jest to bardzo proste badanie, tymczasem tak wiele może od niego zależeć. Niezależnie od wieku poziom cukru we krwi muszą sobie regularnie mierzyć także osoby z tzw. grupy ryzyka: otyłe lub z nadwagą, mało aktywne fizycznie, cierpiące na nadciśnienie tętnicze, ze stwierdzonym zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi, nie tolerujące glukozy, mające w rodzinie - obecnie lub w przeszłości - chorych na cukrzycę.

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy: pierwszy, dotykający około 10 proc. wszystkich diabetyków, oraz drugi, na który choruje pozostałych 90 procent pacjentów.

- Do cukrzycy typu pierwszego dochodzi na skutek autoimmunologicznego uszkodzenia komórek trzustkowych, w efekcie czego przestają one wydzielać insulinę - tłumaczy Wanda Urbańska, kierownik Wojewódzkiej Przychodni Diabetologicznej WCM w Opolu, konsultant wojewódzki ds. diabetologii. - Dlatego pacjenci muszą ją sobie systematycznie wstrzykiwać od momentu wykrycia u nich choroby.

Kiedyś cukrzyca typu pierwszego dotykała głównie dzieci i ludzi młodych do 18.-20. roku życia. Obecnie wiek już nie jest decydujący. Choroba może ujawnić się później. Wykrywa się ją też u starszych osób.

Ważne

Ważne

Prawidłowy wynik badania jest wtedy, jeśli poziom cukru we krwi jest poniżej 100 miligramów procent. Trzeba pamiętać, że pacjent w trakcie jego wykonywania musi być na czczo. Gdy poziom cukru przekracza 100, wymaga to dalszej diagnostyki. Może to bowiem wskazywać na stan przedcukrzycowy, dlatego należy go potwierdzić lub wykluczyć. Gdy poziom cukru przekracza 126, wykonuje się dalsze badania krwi. Jeżeli ten wynik się powtarza, można to uznać za cukrzycę.

Z kolei do cukrzycy typu drugiego dochodzi z powodu insulinoodporności. Organizm otrzymuje odpowiednią ilość tego hormonu, ale ma kłopoty z jego przetwarzaniem. A w efekcie - z utrzymaniem odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Jest on podwyższony lub niebezpiecznie wysoki.

Cukrzyca typu drugiego może długo rozwijać się podstępnie, nie dając żadnych objawów. Skutek tego jest taki, że wielu chorych rozpoczyna leczenie dopiero wtedy, gdy rozwiną się u nich groźne powikłania.

Dlatego tak dużą wagę przywiązuje się do kontrolnych badań poziomu stężenia glukozy we krwi. Pozwala to już wstępnie ocenić ryzyko zachorowania na cukrzycę, a jeśli zostanie ona szybko wykryta, można wtedy odpowiednio szybko podjąć leczenie i zapobiec poważnym powikłaniom.

Objawy cukrzycy:

Objawy cukrzycy:

wzmożone pragnienie
częste oddawanie dużej ilości moczu
niczym nie wytłumaczony spadek wagi (wskutek odwodnienia)
ogólne osłabienie, senność
zamazane lub podwójne widzenie
zaburzenia świadomości (w zaawansowanej fazie)

- U osób chorych zarówno na cukrzycę typu pierwszego, jak i drugiego podstawą leczenia jest racjonalna dieta - podkreśla dr Wanda Urbańska. - Polega ona na ograniczeniu wielkości posiłków, nieobjadaniu się i zachowaniu proporcji między produktami, czyli: niedużo tłuszczów, trochę węglowodanów, dużo warzyw, nieco owoców. Kolejnym krokiem jest zmniejszenie wagi ciała i wzmożenie aktywności fizycznej. Jeśli chodzi o leki, to większość pacjentów z cukrzycą typu drugiego stosuje preparaty doustne. U części z nich wprowadza się leczenie doustne oraz insulinę, a czasem - samą insulinę.

Należy pamiętać, że leczenie cukrzycy nie polega na wstrzykiwaniu insuliny czy zażywaniu leków, tylko na uzyskaniu dobrego wyrównania poziomu cukru. To jest pewna gwarancja, że nie dojdzie do powikłań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska