Zmieszczą się i prysznic, i wanna

Joanna Mentel
Ściany kabiny skonstruowane z przezroczystego szkła spotęgują wrażenie przestrzeni i optycznie powiększą wnętrze. To idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń.
Ściany kabiny skonstruowane z przezroczystego szkła spotęgują wrażenie przestrzeni i optycznie powiększą wnętrze. To idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń.
Dobry pomysł. Niewielka łazienka jest problemem, zwłaszcza gdy trudno w niej pomieścić podstawowe urządzenia. Wystarczy jednak zastosować kilka prostych trików, aby nie trzeba było wybierać między wanną a prysznicem.

Niewielka łazienka może przysporzyć jej użytkownikom nieco problemów, bo jak na paru metrach ustawić przepastną wannę, kabinę prysznicową, o pralce i umywalce nie wspominając?

- Blokowa łazienka nie jest z gumy i salonu kąpielowego nie przypomina, ale dzięki kilku prostym zabiegom można domownikom zapewnić maksimum komfortu - zapewnia Halina Miłek, projektantka łazienek z firmy Cerpol w Opolu.
Niektórzy klienci rezygnują z wanny na rzecz obszernej kabiny prysznicowej, ale większość szuka kompromisu.

- Wanny kochają zwłaszcza panie, które lubią zanurzyć się w pachnącej pianie, zamknąć oczy i choć na chwilę zapomnieć o domowych problemach - opowiada Miłek. - One nie chcą rezygnować ze swoich
przyzwyczajeń.

W takiej sytuacji, aby wilk był syty i owca cała, warto pomyśleć o zamontowaniu asymetrycznej lub prostokątnej wanny, a do kompletu kupić specjalny nawannowy parawan. Ich wybór w sklepach jest spory, począwszy od składanych harmonijkowo szybek, po proste, przezroczyste tafle montowane na wspornikach do sufitu. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jednak pamiętać, że trudno taki parawan zamontować na wannie półokrągłej.

W sklepach można też czasem zobaczyć wanny "zakończone" półokrągłą, wbudowaną kabiną. To praktyczne, choć nieco futurystyczne i dość drogie rozwiązanie, ale ma swoich zwolenników.

Czasem, gdy miejsca jest naprawdę mało, projektanci przekonują, aby zlikwidować wannę i poprzestać na prysznicu.

- W niewielkich pomieszczeniach dobrze będzie wyglądała kabina okolona przezroczystym szkłem, co
spotęguje wrażenie przestrzeni i optycznie powiększy wnętrze - radzi Halina Miłek.
Jeśli duża, wygodna kabina się nie zmieści, można kupić jedynie prysznic (modne są duże sitka) i umocować go bezpośrednio na ścianie, a front osłonić jednolitą szybą z hartowanego szkła. Taką szybę można zrobić na zamówienie i zamontować do sufitu lub podłogi.

Murowany brodzik może mieć różne kształty, ale najlepiej sprawdzi się we wnęce.
Nawet w małej łazience powinno być nieco luzu, a ręczniki kąpielowe i szlafroki powinny leżeć pod ręką. Ważny jest też widok z wanny - suszące się nad głową pranie może nieco przytłaczać.

Pamiętaj

Projektując łazienkę, należy pamiętać o zachowaniu określonych odległości między urządzeniami.

Standardowa kabina prysznicowa powinna mieć wymiary 90 x 90 cm, a w przypadku brodzików niesymetrycznych (jeden z boków jest dłuższy) - 80x90 cm lub 80x100 cm.

Wygodna musi też być wanna. Komfort kąpieli gwarantuje urządzenie o szerokości 80 cm i 160-180 cm długości. Z montażu wanny o długości 120 cm i szer. 70 cm, bo i takie są w sprzedaży, lepiej zrezygnować na rzecz kabiny, bo co to za przyjemność z kąpieli, gdy kolana sterczą nam pod brodą?
Na ustawienie wanny narożnej trzeba przeznaczyć minimum 150 cm wzdłuż dwóch ścian. Dlatego w małych łazienkach projektanci radzą zamontować wanny niesymetryczne, zwężające się z jednej strony.

Zarówno przed wanną, jak i brodzikiem należy zachować nieco wolnego miejsca, aby nie obijać się o ściany i sprzęty. To tzw. powierzchnia manewrowa. Jej optymalna szerokość to 80 cm do 1 metra.

Aby zmieścić prysznic, wannę, umywalkę i sedes, wystarczy, aby łazienka miała 1,7x2,5 metra powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska