Znów otworzą sztolnię górników złota w Głuchołazach. Najpierw skalny korytarz przejdzie „remont”

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Sztolnia Bialska w Głuchołazach służy turystom już prawie 150 lat.
Sztolnia Bialska w Głuchołazach służy turystom już prawie 150 lat. UM Głuchołazy/Bartosz Bukała
Sztolnia Bialska w Głuchołazach, jedna z najstarszych na Opolszczyźnie atrakcji turystycznych, przejdzie górniczy remont. Przed sezonem letnim znów będzie otwarta dla turystów.

Dwa lata temu władze Głuchołaz zdecydował się na stałe zamknąć kraty wejściowe do sztolni, po tym jak ze skalnego stropu ukruszył się fragment skały.

- W sztolni dochodzi do naturalnych procesów erozji – komentuje wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor. – Zleciliśmy wykonanie ekspertyzy specjalistom z KGHM. Ekspertyza zaleciła wykonanie prac zabezpieczających we wnętrzu sztolni.

Przed rokiem miasto wybrało wykonawcę tych prac, który najpierw miał zaprojektować szczegółowe rozwiązania, a potem je wykonać. Projekt już jest. Jak zapowiada wiceburmistrz Roman Sambor – na początku wiosny prace mają być wykonane, a przed sezonem letnim sztolnia znów będzie służyć bezpiecznie turystom.

Górnicy złota w Głuchołazach

Sztolnia Bialska, leżąca tuż nad nurtem rzeki Białej Głuchołaskiej, to jedna z najstarszych atrakcji turystycznych w regionie. W 1877 roku założone przez mieszkańców Głuchołaz Towarzystwo Promenadowe urządziło tu trasę spacerową. Aby ją uatrakcyjnić, przekuto na wylot starą sztolnię górniczą i urządzono w niej kilkunastometrowe przejście w skale. Miejsce cieszyło się dużą popularnością, na co wskazują liczne zdjęcia i pocztówki. Nie można wykluczyć, że sztolnia pierwotnie była dłuższa, ale w 1878 roku część zamurowano i zamaskowano.

Sama sztolnia to pozostałość po pracach poszukiwawczych górników złota w tym rejonie. Wykuto ją prawdopodobnie w XVI lub XVII wieku. 200 metrów dalej znajduje się Sztolnia Cygańska, która zachowała się w niezmienionym stanie. Jej wejście jest zamknięte kratą ze względu na ochronę nietoperzy. Sztolnia Cygańska ma ok. 80 metrów długości i prowadzi do wnętrza góry. Jest częściowo zalana przez wodę, wąski korytarz miejscami ma 3 – 4 metry wysokości. Na jego końcu znajduje się niewielka grota.

Obie sztolnie znajdują się na szlaku turystycznym górników złota.

W Głuchołazach na skarpie przy rzece znajduje się jeszcze jedna sztolnia górnicza, która nie doczekała się nazwy własnej i jest zupełnie nieodstępna dla turystów. Ma ok. 25 metrów długości i jest częściowo zasypana namuliskami rzeki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska