Żydowski cmentarz w Białej. Ruszą pierwsze prace przy odbudowie słynnego zabytku. Na początek rekonstrukcja bramy wjazdowej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Stan techniczny liczącej ok. 300 lat bramy wjazdowej na cmentarz pogarsza się
Stan techniczny liczącej ok. 300 lat bramy wjazdowej na cmentarz pogarsza się Archiwum UM Biała
Gmina Biała dostała rządowe finansowanie do remontu konserwatorskiego zniszczonej XVIII wiecznej bramy wjazdowej na teren dawnego cmentarza żydowskiego. To największa na Opolszczyźnie żydowska nekropolia, którą odwiedza coraz więcej turystów.

Na fotografii z 1984 roku brama jest jeszcze zachowana w całości, z łukiem pomiędzy przęsłami. W ostatnim czasie stan budowli pogorszył się, z bramy odpadają fragmenty cegieł. O zabezpieczenie zabytku starają się władze gminy Biała, choć właścicielem terenu jest organizacja żydowska. W ostatniej edycji rządowego programu „Ratujmy zabytki” Białej przyznano 240 tysięcy na remont konserwatorski bramy cmentarnej. Prace mogą być wykonane już w przyszłym roku.

- Mamy zalecenie konserwatorskie, wydane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gdy wcześniej staraliśmy się o odbudowę całego ogrodzenia cmentarza – mówi Anna Rogosz, kierownik Referatu Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych UM w Białej. – Na tej podstawie przygotujemy przetarg na te prace, w systemie zaprojektuj i wybuduj. To wykonawca będzie odpowiedzialny za przygotowanie projektu prac i uzyskanie wymaganych pozwoleń. Planujemy przywrócić bramie jej pierwotny wygląd, łącznie z odtworzeniem skrzydeł bramnych i z hebrajskim napisem na łuku. Odtworzona zostanie także tablica z hebrajską inskrypcją.

Będą to pierwsze prace konserwatorskie na największym cmentarzu żydowskim na Opolszczyźnie. Na zboczu góry Kopiec zachowało się ok. 900 kamiennych macew, z których najstarsza pochodzi z 1621 roku. Ostatnich zmarłych pochowano tu w 1938 roku. Pierwotnie przed bramą znajdował się dom grabarza. W rogu ogrodzonego drewnianym płotem cmentarza był zbudowany dom pogrzebowy z XVIII wieku. Oba budynki zostały już rozebrane.

Biała do początków XIX wieku była jednym z dwóch miast na Śląsku, gdzie mogli się osiedlać Żydzi. Pod koniec XVIII ludność żydowska była tu liczniejsza od chrześcijańskiej, a Żydzi zasiedlali osobną dzielnicę w mieście.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska