10. Bieg Przełajowy o Złotą Barć w Kluczborku. Na starcie rekordowa liczba uczestników

Milena Zatylna
W Kluczborku już po raz 10. odbył się Bieg Przełajowy o Złotą Barć. Towarzyszył mu także marsz nordic walking. Milena Zatylna
Tradycyjnie w ostatnią niedzielę września (24.09) odbyła się w Kluczborku wielka impreza sportowa, czyli Bieg Przełajowy o Złotą Barć. Wzięło w niej udział ponad 350 zawodników z całej Polski.

Tegoroczna edycja Biegu Przełajowego o Złotą Barć miała szczególny, bo jubileuszowy charakter. Po pierwsze została zorganizowana już po raz dziesiąty, a ponadto przypadła w 770. Rocznicę założenia Kluczborka.
W biegach wzięła udział rekordowa liczba uczestników.

- Z całej Polski i z zagranicy przyjechało do nas ponad 350 osób – mówi Grzegorz Błażewski, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Kluczborku, który obok Ośrodka Sportu i Rekreacji jest głównym organizatorem biegu. – W ostatniej chwili musieliśmy zwiększyć limit uczestników o trzydziestu, bo takim powodzeniem bieg cieszył się w tym roku.

Bieg główny został rozegrany na dystansach 5 i 10 kilometrów. Poprzedził go rozegrany po raz 4. marsz nordic walking na dystansie 5 km.

Imprezę zainaugurowały biegi przedszkolaków.

- W ciągu tych dziesięciu lat impreza bardzo nam się rozrosła. Z małej, lokalnej, stała się regionalną. Tyle osób jest chętnych w niej uczestniczyć, że w przyszłym roku będziemy musieli zmienić formułę, aby im to umożliwić - informuje Andrzej Olech, dyrektor OSiR.

W biegu na dystansie 5 km wśród mężczyzn, z czasem 17:05 min, zwyciężył Piotr Pałka (CKS Budowlani Częstochowa), który wyprzedził Kamila Barona (Klub Biegacza Gogolin) i Marcela Chodurę (LKS Victoria Olesno).

W kategorii pań najszybsza była Alicja Kukuła (LKS Victoria Olesno), drugie miejsce "wybiegała" Marzena Tymura (Slow-Jogg Team Wołczyn), a trzecie Katarzyna Paruch (Falstart Rudniki).

W biegu na dystansie 10 km triumfował Marcin Zagórny (Sport Team Radnica), który osiągnął czas 36:28 min). Na srebrnym podium uplasował się Krzysztof Olas (POLARIS RUNNING TEAM, Komprachcice), natomiast na trzecim Michał Rudko (Falstart Rudniki).

Wśród pań zwyciężyła Katarzyna Olas (Stajniak Team, Komprachcice), która wyprzedziła Krystynę Pawlik (Mafia Team Lubliniec) i Olgę Kazimierową (eRka Team MTB Kalisz).

W marszu nordic walking w kategorii panów najszybszy był Michał Osiński (Łódź), drugie miejsce zajął Adrian Szewczykowski (Częstochowa), a trzecie Jakub Derus (Katowicki Nordic Walking).

W kategorii pań zwyciężyła Elżbieta Przybył (Radzionków), która wyprzedziła Joannę Piłat i Magdalenę Pilak (obie Żądło Nordic Walking Kluczbork).