100 mln zł z puli unijnej trafiło do opolskich przedsiębiorców za pośrednictwem banku BGK

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Blisko 500 lokalnych biznesów skorzystało z preferencyjnych pożyczek z puli unijnej, którą dysponuje urząd marszałkowski dla Opolskiego. Pieniędzmi tymi zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z pożyczek skorzystali przede wszystkim mikroprzedsiębiorcy (375) i małe przedsiębiorstwa (75), głównie z branż przetwórstwa przemysłowego, budownictwa oraz opieki i pomocy zdrowotnej.

- Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera sektor mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Unijne wsparcie docenią szczególnie ci przedsiębiorcy, którzy np. nie mają historii kredytowej i dlatego mają mniejszą możliwość uzyskania kredytu w banku komercyjnym. Blisko 500 wsparć na kwotę 100 mln zł pokazuje, że przedsiębiorcy z województwa opolskiego doskonale te zalety zrozumieli i wykorzystują to w swoim biznesie - ocenia Przemysław Cieszyński, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Przedsiębiorcy ubiegający się o pożyczkę unijną mogą liczyć na niskie oprocentowanie, długi okres spłaty, możliwość karencji oraz brak dodatkowych opłat. Dzięki dodatkowym środkom można sfinansować najbardziej potrzebne inwestycje. Może to być np. zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń lub wdrożenie innowacyjnych procesów. To z kolei przekłada się na większą konkurencyjność oraz na wprowadzenie nowych produktów i usług.

Z mikropożyczki dla osób planujących założyć działalność gospodarczą skorzystała Anna Jeleń, właścicielka gabinetu kosmetycznego „Studio de Beaute” w Nysie. – Założyłam i prowadzę działalność, w której początkach pomogło mi wsparcie z pożyczki unijnej. Kupiłam wyposażenie do mojego gabinetu i mogę powiedzieć, że dzięki bogatej ofercie, którą udało mi się sfinansować, cały czas przybywa mi klientów. Myślę, że decyzja o wzięciu pożyczki to był symboliczny krok ku niezależności zawodowej i recepta na robienie w życiu tego, co lubię – mówi.

W województwie opolskim można ubiegać się również o pożyczki na inwestycje poprawiające efektywność energetyczną. Prócz przedsiębiorców, mogą z nich skorzystać także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyny taki w Polsce, który wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Ma oddziały w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska