40 tys. złotych miesięcznie, czyli o czym marzą uczestnicy olimpiady? Organizowana jest od 25 lat

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA jest organizowana od ponad 25 lat. Finał wydarzenia odbył się w czwartek (25 kwietnia) na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA jest organizowana od ponad 25 lat. Finał wydarzenia odbył się w czwartek (25 kwietnia) na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Mirela Mazurkiewicz
Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA adresowana jest do uczniów szkół ponadpodstawowych. Finał wydarzenia, organizowanego od ponad 25 lat przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich, odbył się w czwartek (25 kwietnia) na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej.

W tej edycji, na pierwszym etapie, do rywalizacji stanęło ponad 2 tys. uczestników z całego kraju. W finale spotkało się 21 najlepszych, w dwóch grupach: elektrycznej (14 osób) i energetycznej (7 osób).

- Układałem część zadań z napędu elektrycznego oraz energoelektroniki. To są zadania, z którymi powinni sobie poradzić studenci trzeciego roku. Do finału naszej olimpiady dotarli uczniowie szkół średnich, ale najlepsi z najlepszych, dlatego liczę, że rozwiązania będą w zasięgu ich możliwości - mówi prof. Ryszard Beniak, członek zarządu głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, które jest organizatorem olimpiady.- Laureaci, oprócz nagród finansowych, otrzymają handicap w postaci dodatkowych punktów, które znacząco zwiększają szanse dostania się na wybrane techniczne uczelnie wyższe w kraju. Otrzymają też specjalną opiekę kadry naukowej, która pozwoli im rozwinąć skrzydła.

Wiedza i umiejętności zdobyte na studiach mogą stać się przepustką do satysfakcjonującej, a najlepiej również dobrze płatnej, pracy. Finaliści olimpiady mają na to szansę.

- W drodze na uczelnię usłyszałem informację, że obecnie praktycznie żaden elektryk nie ma problemu ze znalezieniem pracy, a fachowcy, którzy mają wiedzę w zakresie energetyki odnawialnej i fotowoltaiki mogą zarobić na rynku do 20 tys. złotych – podkreśla prof. Beniak.

Uczestnicy czwartkowej olimpiady mierzą jednak znacznie wyżej.

– Do startu zachęciły mnie atrakcyjne nagrody finansowe – przyznaje Idzi Lagendijk z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie. - Swoją przyszłość wiążę raczej z branżą elektroniczną. 20 tys. złotych byłoby dla mnie atrakcyjnym zarobkiem, ale celuję jednak w wyższe kwoty. Myślę, że 40 tys. miesięcznie byłoby satysfakcjonujące.

Kacper Klawikowski z wejherowskiego „elektryka” oceniał, że rozwiązanie tegorocznych zadań wymagało wielogodzinnego przygotowania.

– Podręczniki i zbiory zadań były podstawą. Te zagadnienia po prostu trzeba zrozumieć, a później utrwalić rozwiązując zadania – mówił finalista. – Zawsze mnie ciągnęło do kierunków technicznych. W szkole średniej wybrałem branżę elektryczną. Mieszkam na Pomorzu. Mam całkiem blisko do przyszłej elektrowni jądrowej i fajnie by było w przyszłości znaleźć tam zatrudnienie. No, ale wcześniej przede mną studia.

Rafał Kmiotek z Technikum Łączności nr 14 w Krakowie opowiada, że w przygotowaniach do startu pomagały mu wykłady z Politechniki Śląskiej oraz analiza zadań z wcześniejszych lat.

– Trenowałem od sierpnia ubiegłego roku. Myślę, że w sumie zajęło mi to ponad 50 godzin - mówi uczeń.

Laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej poznamy za tydzień. Wręczenie nagród odbędzie się w Bydgoszczy w połowie czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska