Astronomiczny sukces gimnazjalistek z Pokoju

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- W pracach uczennic z Pokoju widać prawdziwą pasję badawczą - chwalił zwycięską szkołę dr Maciej Mikołajewski (z lewej). Obok autorki sukcesu ze swoją nauczycielką oraz dr Katarzyną Książek z Uniwersytetu Opolskiego.
- W pracach uczennic z Pokoju widać prawdziwą pasję badawczą - chwalił zwycięską szkołę dr Maciej Mikołajewski (z lewej). Obok autorki sukcesu ze swoją nauczycielką oraz dr Katarzyną Książek z Uniwersytetu Opolskiego. Jarosław Staśkiewicz
Uczennice zdobyły grand prix w ogólnopolskim konkursie "Nasza przygoda z astronomią" organizowanym przez fachowe czasopismo Urania. W nagrodę szkoła otrzymała teleskopy ufundowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Nagrody, wśród których była także fachowa literatura, wręczył dziś dr hab. Maciej Mikołajewski, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednocześnie redaktor naczelny Uranii.

- Wiele szkół zaprezentowało interesujące prace i różnorodną działalność związaną z astronomią, ale w projekcie z Pokoju widać prawdziwą pasję badawczą - podkreślał naukowiec, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Astronomicznego.

- Niektóre z prac, w szczególności ta Niny Bąkowskiej, są po prostu pracami naukowymi. Samodzielnie wymyślone oryginalne zagadnienie badawcze, podjęty problem i próba jego rozwiązania - jak na uczniowskie możliwości gimnazjalistki - w sposób fenomenalny - chwalił astronom.

Nina przeprowadziła unikatowe badanie pływów w Zatoce Gdańskiej i udowodniła, że na Bałtyku również występuje podnoszenie i opadanie poziomu wody w zależności od faz Księżyca.

- Długo myślałam nad tematem, początkowo szukałam daleko: galaktyki, gwiazdy, mgławice, ale potem patrzę: mamy tak blisko swój Księżyc i dlaczego o nim nie napisać? - opowiadała gimnazjalistka. - Wiadomo, że jest związek między Księżycem a pływami, ale jaki to jest związek i czy można coś jeszcze udowodnić - to było celem mojej pracy.

Współautorkami sukcesu są też uczennice: Dominika Kowalska, Sara Scheitza, Justyna Stiler i Teresa Walas. Zainteresowanie astronomią wszczepiła im Marzena Draszczuk, nauczycielka fizyki w gimnazjum w Pokoju, dzięki której szkoła należy do Wirtualnej Akademii Astronomii.

- Zaczęło się od przypadku: musiałyśmy przygotować jakiś projekt, a pani Marzena Draszczuk zaproponowała właśnie prace z astronomii - mówiły dziewczęta. - Tak nam się to spodobało, że nie zamierzamy przestać.

Swój udział w sukcesie ma również dr Katarzyna Książek z Uniwersytetu Opolskiego. - Opolszczyzna pokazała się w naszym konkursie w sposób wyjątkowy i to zawdzięczamy właśnie aktywności UO, a w szczególności pani Kasi, która jest pasjonatką i podjęła się misji upowszechniania astronomii - zaznaczał dr Mikołajewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska