Ranking szkół średnich na Opolszczyźnie

fot. sxc.hu
Mamy nadzieję, że nasz ranking okaże się pomocny przy wyborze szkoły średniej.
Mamy nadzieję, że nasz ranking okaże się pomocny przy wyborze szkoły średniej. fot. sxc.hu
Gimnazjalisto, sprawdź, czy dobrze wybrałeś szkołę ponadgimnazjalną.

Jeszcze tylko kilka dni zostało wam na podjęcie jednej z najważniejszych decyzji - co dalej po gimnazjum, w jakiej szkole średniej warto kontynuować naukę.

Chcąc wam w tym pomóc, "Nowa Trybuna Opolska" już po raz piąty ogłasza ranking szkół ponadgimnazjalnych Opolszczyzny.

Mamy nadzieję, że w ten sposób dostarczymy wam informacji, które okażą się pomocne przy ostatecznym wyborze.

Co ocenialiśmy

Ranking techników.
Ranking techników.

Ranking liceów ogólnokształcących.

Przeanalizowaliśmy dane z roku szkolnego 2006/2007, dostarczone przez 72 szkoły średnie Opolszczyzny - licea ogólnokształcące i technika. Niestety, w tym roku bardzo dużo szkół technicznych nie odpowiedziało na naszą ankietę. Nie chcieliśmy jednak krzywdzić tych, którym zależało na pokazaniu swego dorobku, dlatego - choć niekompletne - publikujemy zestawienie osiągnięć techników.

Licea ocenialiśmy według ośmiu kryteriów. Braliśmy pod uwagę: średnią ocenę z matury, procent uczniów, którzy zdali egzamin dojrzałości, liczbę finalistów i laureatów centralnych olimpiad przedmiotowych, liczbę finalistów i laureatów centralnego etapu ogólnopolskich konkursów szkolnych, laureatów konkursów wojewódzkich, ofertę zajęć pozalekcyjnych, bazę sportową i warunki socjalne. W przypadku techników dodatkowym, dziewiątym kryterium był średni wynik zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W ten sposób staraliśmy się ogarnąć i zmierzyć najważniejsze aspekty szkolnej rzeczywistości.

Trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym zadaniem każdej szkoły ponadgimnazjalnej jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do matury, która jest zarazem przepustką na studia. Dlatego osobno uszeregowaliśmy szkoły pod względem osiągnięć uczniów na egzaminach maturalnych (wyników, jakie osiągali, i zdawalności egzaminu).

Ranking LO pod względem przygotowania do matury.
Ranking LO pod względem przygotowania do matury.

Ranking techników.

W przypadku techników, czytając nasz ranking, warto też zwrócić uwagę na średni wynik egzaminu zawodowego - to miara skuteczności szkół, których jedną z głównych ról jest przygotowanie absolwentów do wykonywania wybranego zawodu.

Matura i egzamin zawodowy to cel, do którego przez trzy lub cztery lata szkoły prowadzą swych uczniów. Ale po drodze jest jeszcze czas na rozwijanie swych pasji, zainteresowań. Dlatego ocenialiśmy sukcesy na olimpiadach i konkursach, jako miarę umiejętności pracy z uczniami zdolnymi. Dlatego też przyglądaliśmy się ofercie zajęć pozalekcyjnych i warunkom do uprawiania sportu.

Ważne dla nas było też to, czy uczniowie, spędzający w szkole bardzo dużo czasu, mogą liczyć na miejscu na ciepły posiłek. To wszystko złożyło się na końcowy efekt punktowy. Jeśli wybierając szkołę średnią, zechcecie wspomóc się naszym rankingiem, pamiętajcie, że nie znalazł się w nim jeszcze jeden bardzo ważny element: ranking nie mówi nic o tym, czy daną szkołę da się lubić, jaka jest w niej atmosfera. Tego nie da się zmierzyć. O to musicie pytać starszych kolegów, znajomych.

Jak przyznawaliśmy punkty

Ranking techników pod względem przygotowania do matury.
Ranking techników pod względem przygotowania do matury.

Ranking LO pod względem przygotowania do matury.

M (matura) - obliczyliśmy średni wynik (w procentach) egzaminów pisemnych (na poziomie podstawowym) z języka polskiego, angielskiego i niemieckiego
ZM (zdana matura) - procent uczniów, którzy zdali maturę
EZ (egzamin zawodowy) - średni wynik zewnętrznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe (pisemnego i praktycznego)
O (udział w olimpiadach) - za finalistę i laureata etapu centralnego olimpiady przedmiotowej przyznawaliśmy odpowiednio 5 i 7 pkt

Ranking techników pod względem przygotowania do matury.

KO (udział w konkursach ogólnopolskich) - za finalistę i laureata etapu centralnego konkursu przyznawaliśmy odpowiednio 4 i 6 pkt
KW (udział w konkursach wojewódzkich) - za laureata konkursów wiedzy przyznawaliśmy 3 pkt, za sukcesy sportowe - 1 pkt
Z (zajęcia pozalekcyjne) - za każde koło zainteresowań 1 pkt, za zajęcia przygotowujące do matury - 0,5 pkt
S (baza sportowa) - basen, kort (3 pkt), siłownia, strzelnica (2 pkt), sala gimnastyczna, bieżnia, boisko (1 pkt)
W (warunki socjalne) - stołówka (ciepły posiłek), internat (2 pkt), kawiarenka, bufet, sklepik (1 pkt)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska