PMWSZ. Wyjątkowe podyplomówki

Archiwum Grupy Juraskiej GOPR
Po ukończeniu studiów słuchacze PMWSZotrzymają stopień ratownika kandydata Grupy Jurajskiej GOPR.
Po ukończeniu studiów słuchacze PMWSZotrzymają stopień ratownika kandydata Grupy Jurajskiej GOPR. Archiwum Grupy Juraskiej GOPR
Studia dla tłumaczy osób głuchych i ratowników górskich i wysokościowych przyciągnęły słuchaczy z całej Polski.

Anna Kabala jest pielęgniarką i wykładowcą akademickim w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Właśnie rozpoczęła roczne studia podyplomowe w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej z "Komunikowania interpersonalne z językiem migowym". - Bardzo intensywne zjazdy, bo niemal cały czas porozumiewamy się na nich migając - opowiada.

Kierownikiem tych studiów jest dr n. med. Lucyna Sochocka, prorektor d.s. studenckich.

- Kierunek dedykowany jest m.in. pracownikom instytucji publicznych zobowiązanych ustawą z 2011 r. do umożliwienia obsługi osobom z zaburzeniami w sferze komunikowania się, czyli m.in. głuchym i głuchoniewidomym - mówi prorektor.

Anna Kabala zdecydowała się na podjęcie tych studiów, żeby poszerzyć swoją wiedzę, ale uważa, że mogą okazać się także przydatne w jej praktyce zawodowej, w kontakcie z osobami z takimi dysfunkcjami.

Jarosław Duszak, prezes opolskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych, jeden z wykładowców na tym kierunku mówi, że według jego wiedzy to jedyne studia, które praktycznie przygotowują do kontaktu z osobami głuchymi i głuchoniewidomymi.
- To już druga edycja studiów i udało nam się zebrać słuchaczy, co świadczy o atrakcyjności oferty - ocenia Jarosław Głuszak.

Po raz pierwszy w tym roku PMWSZ uruchomiła też w ramach studiów podyplomowych kierunek "Ratownictwo górskie i wysokościowe".

Wśród uczestników zajęć są trzy kobiety, a niektórzy dojeżdżają na nie do Opola z Trójmiasta, Lublina, Krakowa, Tomaszowa Mazowieckiego i całego Śląska.

Adam van der Coghen, kierownik tych studiów i naczelnik Grupy Juraskiej GOPR widzi przyszłość dla absolwentów tego kierunku. - Coraz więcej osób uprawia turystykę górską, narciarstwo, wspinaczkę, chodzi po jaskiniach a to im w sytuacjach zagrożenia pomagają ratownicy - mówi.

Zajęcia praktyczne będą odbywały się w Podlesicach, gdzie mieści się Centralna Stacja Ratunkowa Grupy Jurajskiej GOPR, a słuchacze po ukończeniu tych studiów otrzymają stopień ratownika kandydata Grupy Jurajskiej GOPR.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska