Miss Polski pomaga znaleźć pracę

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Katarzyna Krzeszowska, Miss Polski 2012, zabrała uczestniczki projektu do fryzjera i wizażysty. Potem ruszyły w rajd po sklepach. Na zdjęciu z paniami Bożeną i Małgorzatą.
Katarzyna Krzeszowska, Miss Polski 2012, zabrała uczestniczki projektu do fryzjera i wizażysty. Potem ruszyły w rajd po sklepach. Na zdjęciu z paniami Bożeną i Małgorzatą. Sławomir Mielnik
Katarzyna Krzeszowska, Miss Polski 2012, radziła bezrobotnym Opolankom, jak nabrać wiary w siebie. Były u fryzjera i na zakupach.

Łączy je to, że mieszkają na terenie powiatu opolskiego, przekroczyły 50 lat i są bezrobotne. W ramach pilotażowego projektu trafiły pod skrzydła agencji zatrudnienia, której rolą jest znalezienie im miejsca pracy.

Pięć pań spotkało się dziś z Miss Polski 2012 Katarzyną Krzeszowską, która miała pomóc im uwierzyć w siebie. Najpierw rozmawiała z nimi, potem zabrała do fryzjera, wizażystki i na zakupy ubrania odpowiedniego na rozmowę kwalifikacyjną oraz podszkoliła z autoprezentacji. Opłacono to z pieniędzy projektu.

- Jesteśmy w stanie robić różne rzeczy w tym projekcie, byleby osiągnąć efekt, czyli dostać pracę - mówi pani Bożena, jedna z uczestniczek. - Imałam się już w życiu różnych rzeczy. Znam się na motoryzacji. Prowadziłam własną firmę, ale powrót na rynek, który nie znosi próżni, jest ogromnie trudny, dlatego jestem bez pracy.

Dotychczasową pomoc urzędu pracy uczestniczki projektu oceniają nie najlepiej.

- Tam liczy się tylko podpisywanie list, a ofert jak nie było, tak nie ma - uważa pani Danuta.
Panie zgodnie twierdziły, że podstawową barierą w znalezieniu zatrudnienia jest ich wiek.

- Nie tylko - dodaje Maciej Kalski z firmy CTC Polska, która współrealizuje ten projekt z urzędami pracy. - Z ankiety przeprowadzonej wśród bezrobotnych w powiecie strzeleckim okazało się, że wielu narzeka na brak połączeń komunikacyjnych.

- Agencje zatrudnienia mogą skorzystać z innych narzędzi aktywizacyjnych, których my stosować nie możemy. Sami jesteśmy ciekawi tego eksperymentu - komentuje Irena Lebiedzińska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.

I tak np. agencja obsługująca bezrobotnych z powiatu strzeleckiego jest nawet skłonna zapewnić transport osobom, które znalazłyby posady w tej samej firmie.

- Będziemy podejmować różne działania, które mogą dać efekty. Jesteśmy na przykład skłonni rozmawiać z pracodawcą, u którego będzie aplikować osoba biorąca udział w naszym projekcie, żeby przekonać go do wyboru tego kandydata - mówi Olga Majewska z agencji zatrudnienia Humaneo z Nowego Sącza, która wygrała przetarg w opolskim urzędzie pracy. - Z kolei dzisiejsze zajęcia z miss służą podniesieniu wiary uczestniczek we własne możliwości, nadszarpniętej przez brak pracy.

Maciej Kalski z CTC także uważa, że każda droga do celu, czyli pracy, jest dobra. W projekcie biorą udział bezrobotni w wieku do 25 i powyżej 50 lat (po 35 osób z powiatów strzeleckiego i opolskiego). Projekt w Strzelcach kończy się w styczniu, a w Opolu - w marcu przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska