Gogolin z nagrodą w konkursie 'Odnowa Wsi'

Redakcja
- Niejedna gmina mogłaby nam pozazdrościć takiej siłowni  w plenerze - mówi Irena Kubiczek (z lewej), sołtys Choruli.
- Niejedna gmina mogłaby nam pozazdrościć takiej siłowni w plenerze - mówi Irena Kubiczek (z lewej), sołtys Choruli. Krzysztof Świderski
Gmina Gogolin jako pierwsza z Polski dotarła do ścisłego finału Europejskiego Konkursu Odnowy Wsi i zdobyła prestiżową nagrodę.

- W gminie Gogolin na każdym kroku widać, że mieszkańcy chętnie podejmują własne inicjatywy, a samorząd równie chętnie ich wspiera - tak jurorzy konkursu uzasadnili nagrodę, którą wręczono w Vals w Szwajcarii. - Gmina z sukcesem walczy z takimi problemami jak odpływ ludności i negatywne zmiany demograficzne.

W ostatnim etapie tegorocznej edycji konkursu, organizowanego od 1990 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy Wsi ARGE, oceniano 29 projektów zgłoszonych przez 12 państw. Gminę Gogolin nagrodzono za całościowy, zrównoważony i zgodny z tegorocznym mottem - "Lepiej żyć" - rozwój wsi i znakomitą jakość tego procesu.

To pierwszy taki sukces gminy z Opolszczyzny, a w dodatku po raz pierwszy kandydat z Polski dotarł do ścisłego finału. Główna nagroda powędrowała do miejscowości Tihany na Węgrzech, wyróżnienie otrzymał też dolnośląski Goworów.
- Nie zdobylibyśmy tej nagrody, gdyby nie prowadzona w całej gminie od 15 lat systematyczna, przemyślana praca na rzecz odnowy wsi - mówi Joachim Wojtala, burmistrz Gogolina. - Stowarzyszenia na rzecz rozwoju działają we wszystkich dziewięciu sołectwach i przy dwóch zarządach dzielnic. Razem skuteczniej sięgamy po pieniądze europejskie i krajowe środki pomocowe. A każda wydana przez gminę na rozwój wsi złotówka pomnożona została 4,5 razy przez mieszkańców, ich pracę i osobiste zaangażowanie.

Trzy lata temu liczba mieszkańców gminy wzrosła do 12 tysięcy. - I nie maleje! - podkreśla Krzysztof Reinert, gminny koordynator Programu Rozwoju Wsi. - W tym roku odnotowaliśmy nawet rekordową liczbę urodzin. A jeśli nawet nasi ludzie wyjeżdżają w świat, to wielu wraca, otwiera firmy i tu układa sobie życie na stałe.
Tutaj mocno inwestuje się zarówno w młodych, jak i w seniorów. W Odrowążu i Choruli utworzono centra aktywizacji wiejskiej. Samorząd gminy, jako jedyny w Polsce, prowadzi w Kamionku własny Dom Spokojnej Starości dla 47 osób, a od dwóch lat także centrum wsparcia dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz osób 50+.

- Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się osiągnąć - przyznaje Irena Kubiczek, sołtys Choruli. - Niejedna gmina mogłaby nam pozazdrościć.

Zdaniem Ryszarda Wilczyńskiego, wojewody opolskiego i wiceszefa stowarzyszenia ARGE, gmina Gogolin jest obecnie niekwestionowanym krajowym liderem w rozwoju wsi. - Jak się coś robi, to się ma rezultaty, a dbałość o warunki życia mieszkańców to klucz do sukcesu - uważa wojewoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska