Opolskie Forum Innowacji. Są dobre pomysły, ale potrzebują wsparcia

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Piotr Kupka, absolwent PO, w swoim pojeździe, których próbuje zarejestrować i udoskonalić.
Piotr Kupka, absolwent PO, w swoim pojeździe, których próbuje zarejestrować i udoskonalić.
Piotr Kupka, absolwent Politechniki Opolskiej stworzył pojazd miejski zasilany energią elektryczną i słoneczną. Organizacja HakerSpace skupia młodych zainteresowanych nowymi technologiami. Prezentowali dziś swoje projekty w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Piotr Kupka pod opieką dr. inż. Janusza Kołodzieja stworzył pojazd miejski na czterech kołach, zasilany akumulatorami ładowanymi do domowego gniazdka i małym panelem słonecznym. - Z tekstów wynika, że może on osiągać prędkość do 50 km/h, a na akumulatorze przejechać ok. 20 km - mówi Kupka. - Próbuję go teraz zarejestrować, ale są z tym problemy, bo nie wiadomo, jak go zaklasyfikować.

Magister elektrotechniki Politechniki Opolskiej chciałby także udoskonalić swój pojazd, np. żeby łatwiej się do niego wsiadało.

Grupa innych młodych opolan tworzy organizację non-profit HakerSpace skupiającą ludzi zainteresowanych nowymi technologiami. na pierwszy ogień "wzięli" wirtualną rzeczywistość. Polega to na tym, że dzięki specjalnym okularom można poruszać się w wirtualnym świecie, na razie na gotowych makietach, ale w przyszłości na przygotowanych przez Opolan.

Na razie HakerSpace szuka przestrzeni dla prowadzenia swojej organizacji i pieniędzy na kupienie odpowiedniego sprzętu.

Danuta Wesołowska, wiceprezydent Opola mówi, że miasto w ostatnich latach wiele zainwestowało w instytucje otoczenia biznesu, CWK, w którym odbywało się dzisiejsze forum i powstający obok Park Naukowo-Technologiczny. - Mamy nadzieję, że dzięki temu będą się u nas rozwijały firmy zajmujące się właśnie nowymi technologiami i innowacyjne - mówi wiceprezydent.

Piotr Dancewicz, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki mówił o Opolskiej Platformie Innowacji. - To projekt realizowany z partnerami publicznymi i prywatnymi, czyli miastem Opolem, Wyższą Szkołą Zarządzania i Administracji, Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Opolu, Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej w Kędzierzynie-Koźlu, Politechniką Opolską - wyliczał.

Dancewicz podkreślał, że w obszarze innowacji zrobiono już wiele: ICIMB w Opolu otworzył akredytowane laboratorium służące przemysłowi, ICSO stworzył przestrzeń do współpracy przedstawicieli z branży chemicznej, OCRG tworzy elektroniczne narzędzie do komunikowania się między członkami Klubu 150 a sektorem nauki, a w drugim etapie zostaną przygotowane narzędzia do zarządzania menadżerskiego, które będzie zawierało dane dotyczące innowacji.

- W dalszym etapie naszą rolą będzie zebranie informacji na temat wszystkich instytucji wspierających i chętnych do kooperacji z biznesem i przedstawienie tej oferty przedsiębiorcom oraz pomoc startującym firmom w rozwijaniu swoich pomysłów w Opolu i regionie - zapowiada Dancewicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska