Bractwo Świętego Józefa na wspólnym różańcu. Mężczyźni spotkali się w Jemielnicy przy relikwiach błogosławionej rodziny Ulmów

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Bractwo Świętego Józefa spotkało się w Jemielnicy. Do wspólnoty dołączyło 11 nowych członków.
Bractwo Świętego Józefa spotkało się w Jemielnicy. Do wspólnoty dołączyło 11 nowych członków. Marcin Żukowski
Mężczyźni z różnych zakątków Opolszczyzny spotkali się w niedzielę 29 października w Jemielnicy na tradycyjnym jesiennym nabożeństwie różańcowym Bractwa Świętego Józefa - diecezjalnej męskiej wspólnoty formacyjnej. Spotkaniu przewodniczył biskup Waldemar Musioł. Motywem przewodnim rozważań była postawa błogosławionego Józefa Ulmy i jego rodziny, których relikwie obecne były w jemielnickim sanktuarium. Do wspólnoty przyjęto kilkunastu nowych członków. W galerii znajdują się zdjęcia ze spotkania.

Bractwo św. Józefa to wspólnota mężczyzn działająca na terenie diecezji opolskiej. Powstała w 2012 roku, ale nawiązuje do wspólnoty, która pod tą samą nazwą działała na Śląsku od XVII wieku do lat 60. XX wieku.

Zwyczajem józefowej wspólnoty są regularne spotkania. Dwa razy w roku mężczyźni gromadzą się w Jemielnicy, gdzie mieści się sanktuarium św. Józefa. W październiku odmawiają wspólnie różaniec. Okazją do drugiego spotkania jest obchodzone 1 maja Diecezjalne Święto Rodziny. Ponadto raz na kwartał odbywają się spotkania formacyjne w rejonach.

Do Bractwa należy obecnie 1025 mężczyzn i młodzieńców z całego regionu, w tym 11 przyjętych podczas niedzielnego spotkania. Wśród członków wspólnoty są zarówno świeccy, jak i duchowni. W gronie nowo przyjętych jest jeden kapłan, który tak tłumaczy swoje postrzeganie patrona Bractwa:

- Święty Józef to postać w historii Kościoła wspaniała. Milczący sługa Boży. Nie dyskutował, nie kalkulował. Kazali, brał i szedł przez pustynię do Egiptu. Kazali wracać, wracał. Ani słowa nie powiedział, a zrobił tak wiele. I to jest chyba patron dzisiejszych czasów – mówił ks. Robert Mazurkiewicz, proboszcz w Śmiczu.

W niedzielę w Jemielnicy obecne były relikwie błogosławionej rodziny Ulmów z Markowej. Ich losy były tematem rozważań tajemnic różańca.

Przypomnijmy, że Ulmowie byli polską rodziną. Podczas II wojny światowej pomagali Żydom, których ukrywali we własnym domu. Z tego powodu Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci zostało zamordowanych przez niemieckich żandarmów. Zginęło również ośmioro ukrywanych przez nich Żydów. We wrześniu tego roku Ulmowie zostali wyniesieni na ołtarze.

Spotkaniu w Jemielnicy przewodniczył biskup pomocniczy diecezji opolskiej Waldemar Musioł, rektor wspólnoty. W wygłoszonym słowie kapłan zwrócił uwagę na postawę Józefa Ulmy, który swoją świętość realizował w codziennym życiu. Biskup Waldemar wskazał trzy obszary budowania świętości bł. Józefa Ulmy: pasję – był gospodarzem, wynalazcą, fotografem, pszczelarzem, prezesem spółdzielni mleczarskiej, człowiekiem aktywnym i odpowiedzialnym społecznie; rodzinę stanowiącą Kościół domowy; miłosierdzie, jako konsekwencję wierności Słowu Bożemu.

Biskup stwierdził, że z przypowieści o miłosiernym Samarytaninie i historii Ulmów winniśmy uczynić dla siebie program na przyszłość.

- Niech będzie to po pierwsze życie z pasją. Nastawione na przemianę i doskonalenie otaczającego nas świata. Bez leku, że zbytnio będziemy ingerować w jego strukturę, w jego Boży zamysł. Bóg nam go dał. Dał nam także naukę, technikę i wszystko co sprzyja rozwojowi człowieka, byśmy z tego korzystali nie tracąc niczego z naszego pragnienia i marzeń o świętości. Po drugie niech to będzie naszych domówi i rodzin prawdziwym Kościołem domowym z centralnym w nim miejscem na Słowo Boże , jego lektury i refleksji (…). Wreszcie po trzecie, wyjątkowo ważne w kontekście czasu, w którym żyjemy. Czynienie otwartości naszych serc, domów i wspólnot symboliczną gospodą, ugoszczeniem i życzliwością wobec tych, którzy gorzej się od nas mają. Zwłaszcza chorych, samotnych, potrzebujących - zachęcał bp Waldemar.

Więcej informacji o wspólnocie można znaleźć na stronie www.bractwoswietegojozefa.pl.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska