Choć pracownik porzucił pracę, dostanie ekwiwalent za urlop

Redakcja
Tomasz Gola
Pracownik przepracował u nas dwa tygodnie i nie przyszedł więcej do pracy. Nie była to jego pierwsza praca. Czy w takim przypadku nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i czy przysługuje mu ekwiwalent za urlop? Na pytanie czytelników odpowiada Joanna Kupczak, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Pracownik, który porzucił pracę, nabył prawo do urlopu wypoczynkowego i należy mu wypłacić ekwiwalent za ten urlop. Prawo do urlopu przysługuje niezależnie od sposobu rozwiązania umowy o pracę. Z porzuceniem pracy mamy do czynienia w sytuacji, gdy pracownik, nie wypowiadając umowy, nie będzie przychodził do pracy i nie będzie wykonywał swoich obowiązków służbowych. Takie zachowanie nie powoduje wygaśnięcia czy rozwiązania umowy o pracę, jest natomiast ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych i podstawą do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Pracodawca musi w takim przypadku dopełnić wszelkich obowiązków związanych z rozwiązaniem umowy w takim trybie. Musi powiadomić pracownika na piśmie o rozwiązaniu umowy o pracę z winy pracownika bez wypowiedzenia i wskazać przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy. Musi też wydać pracownikowi świadectwo pracy w związku z takim zakończeniem zatrudnienia. W świadectwie pracy jako podstawę prawną rozwiązania stosunku pracy należy podać art. 52 §1 pkt 1 Kodeksu pracy i wpisać, że umowa o pracę rozwiązała się bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Przed podjęciem decyzji o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia pracodawca musi zasięgnąć opinii zakładowej organizacji związkowej, jeżeli taka działa w zakładzie pracy. Taki tryb rozwiązania umowy o pracę nie pozbawia jednak pracownika prawa do urlopu wypoczynkowego. W przypadku niewykorzystania urlopu w części lub w całości z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. W tym przypadku pracownikowi przysługuje urlop proporcjonalny. Przy obliczaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego niepełny kalendarzowy miesiąc zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca, więc Państwa pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent za 1/12 wymiaru przysługującego mu urlopu wypoczynkowego. Pracownik przepracował bowiem tylko 2 tygodnie, które należy zaokrąglić w górę do 1 miesiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska