Dwoje Opolan wśród zwycięzców 44. Olimpiady Języka Niemieckiego

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Dr hab. Daniela Pelka, prof. UO, pracownik naukowy Katedry Języka Niemieckiego w Instytucie Językoznawstwa UO i - po raz 20. - sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego  w województwie opolskim.
Dr hab. Daniela Pelka, prof. UO, pracownik naukowy Katedry Języka Niemieckiego w Instytucie Językoznawstwa UO i - po raz 20. - sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego w województwie opolskim. Archiwum prywatne
Mimo pandemii ogólnopolski finał 44. Olimpiady Języka Niemieckiego udało się rozegrać. Pięcioro Opolan znalazło się wśród laureatów.

- Odbyło się to w formie zdalnej i w nieco ograniczonym wymiarze. W poprzednich latach w piątek odbywała się część pisemna, w sobotę ustna, a w niedzielę ogłoszenie wyników i rozdanie nagród - relacjonuje dr hab. Daniela Pelka, prof. UO, pracownik naukowy Katedry Języka Niemieckiego w Instytucie Językoznawstwa UO i - po raz 20. - sekretarz Komitetu Okręgowego Olimpiady Języka Niemieckiego w województwie opolskim. - Tym razem części pisemnej wcale nie było. W części ustnej uczniowie łączyli się z komisją z domów. Wykazywali się w rozmowie ogólną znajomością języka niemieckiego w swobodnej konwersacji, literatury niemieckiej na podstawie zadanego kanonu lektur,o którym dyskutowali z komisją, oraz znajomością historii, geografii i kultury krajów niemieckiego obszaru językowego (Niemcy, Austria, Szwajcaria). Wymagało to z pewnością specjalistycznego przygotowania.

W finale pięcioro opolskich uczniów zdobyło tytuł laureatów - na 35 z całej Polski.

- Laureatów było wyraźnie więcej niż zwykle, bo część pisemna dokładniej sprawdzała kompetencje językowe i odsiewała finalistów. Teraz jej nie było, więc wynik się mocno spłaszczył, przyznano bardzo dużo miejsc ex-aequo (9 pierwszych, 2 drugie, 5 trzecich itd.) - dodaje prof. Daniela Pelka. - W roku 2019 i 2018 mieliśmy raz sześciu, a raz pięciu laureatów, ale wtedy stanowiło to 33 lub 26 procent ich całkowitej liczby. W tym roku nasi laureaci (Laura Quaschniok-Quade, Oliver Gnilka, Olivia Kopyra, Maximilian Bonczek i Szymon Bursy) stanowią tylko 14 procent całej stawki.

Natomiast dwoje z nich znalazło się wśród zwycięzców. Pierwszym miejscem podzieliło się aż 9 osób. Wśród nich byli Laura Quaschniok-Quade z II LO w Opolu (opiekun, pani Sonia Wacław) i Oliver Gnilka z Głogówka, uczeń ZS nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu (opiekun, pani Anna Księżyk).

- To cieszy – podsumowuje pani profesor. - Warto podkreślić, że z tej ostatniej szkoły przez trzy lata z rzędu wychodzili zwycięzcy ogólnopolskiej olimpiady. I wszyscy oni zostali przygotowani przez tę samą nauczycielkę, Annę Księżyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska