Dżudo. Jeden na podium, dwójka była blisko

Jan Stolarek (z prawej) wywalczył brąz w kategorii do 66 kg.
Na rozegranych w Poznaniu mistrzostwach Polski juniorów nasi reprezentanci wywalczyli jeden medal. Zdobył go Jan Stolarek.

Na matach rywalizowała trójka zawodników z KJ AZS Opole i taka sama liczba z Gwardii Opole. Jeżeli chodzi o akademików to wszyscy w kategorii do 66 kg, w której startowało w sumie 30 dżudoków.

Z naszych najlepiej spisał się Jan Stolarek, zdobywając brązowy medal. Stoczył on w sumie sześć walk, wygrywając pięć z nich. W pojedynku o wejście do finału uległ w dogrywce Patrykowi Kastnerowi (Gwardii Wrocław), a więc późniejszemu zwycięzcy kategorii. W walce o brązowy medal również w dogrywce pokonał natomiast Bartosza Karasia (Wisła Kraków). Pięć walk stoczył z kolei Stanisław Jesionek, a trzy zakończył zwycięstwami. To dobry rezultat, który dał ostatecznie 7. miejsce. W walce o półfinał przegrał on z Karasiem (Wisła Kraków), a potem w repasażu z późniejszym innym obok Stolarka brązowym medalistą- Szymonem Jasińskim (Galeon Gdynia).

Trzeci z reprezentantów AZS-u i jednocześnie najmłodszy - Jan Jesionek w swojej pierwszej walce trafił na faworyzowanego Jasińskiego i przegrał. Niestety jego przeciwnik nieco zawiódł i opolanin nie miał szansy sprawdzić się w repasażu. Blisko szczęścia była z kolei w stawce 18 zawodniczek w kategorii do 57 kg Marta Gęsikowska (Gwardia Opole), gdyż zajęła ostatecznie 5. miejsce. W pierwszej rundzie uległa późniejszej wicemistrzyni kraju Zuzannie Komarek (Kejza Rybnik), ale „dostała” od niej szansę w turnieju o brązowe medale. W nim Gęsikowska po dwóch wygranych starciach stanęła do walki o 3. miejsce. Przegrała ją niestety z Joanną Janeczko (Arcus Warszawa).

Dwaj inni zawodnicy Gwardii: Szymon Kudyba i Michał Gęsikowski przegrali na początku turnieju kategorii do 73 kg, ale walczyli w repasażach. Także bez powodzenia.

Tymczasem starszy kolega reprezentantów AZS-u Opole Tomasz Szczepaniak (kat. do 90 kg) otrzymał od trenera Mirosława Błachnio powołanie na zgrupowanie kadry narodowej seniorów, które 6 kwietnia rozpocznie się w Zakopanem. Reprezentanci Polski przygotowują się do mistrzostw Europy w Warszawie (20-23 kwietnia).