Dżudo. Repasaże po opolsku, czyli cztery brązy mistrzostw

Opolscy medaliści (od lewej): Emilia Gonsior, Daniel Górka i Amelia Konfisz oraz ich trenerzy. Brąz wywalczył też Andrzej Radzik. Klubowe
Młodzicy z Opola zdobyli cztery brązowe medale mistrzostw kraju, które przez dwa dni rozgrywano w Opolu.

Dwa dni rywalizacji, ponad 550 młodych uczestników z całe j Polski, setki walk na trzech matach i ogromne emocje, a przede wszystkim cztery miejsca na podium dla gospodarzy - tak wyglądały weekendowe mistrzostwa Polski młodzików w opolskiej hali „Gwardii”.

Niektórzy mieli krótszą drogę do podium inni zdecydowanie dłuższą, gdyż obsada poszczególnych kategorii wahała się miedzy 12, a 60 uczestnikami. Warto podkreślić, że dla większości start w imprezie takiej rangi był debiutem i okazją do zdobycie niezbędnego doświadczenia.

Solidnie napracować musiała się Amelia Konfisz z (KŚJ AZS Opole) w wadze do 57 kg. Stoczyła sześć walk, wygrywając pięć z nich. Jedynej porażki doznała w ćwierćfinale, w którym nie sprostała Karinie Kwiatek (Judo Toruń), ale w dodatkowym turnieju o brąz wygrała przed czasem dwie walki, w tym decydującą 1:0 z Katarzyną Sobierajską (Judo Przemęt). W efekcie stanęła na najniższym stopniu podium.

Jeszcze więcej powodów do zadowolenia mieli reprezentanci UKS Okay Opole, gdyż klubowy dorobek wzbogacił się o trzy krążki w kolorze brązowym, a zdobyli je: Emilia Gonsior, Daniel Górka i Andrzej Radzik. Ta pierwsza w kategorii do 70 kg w pierwszym swoim występie na macie nie sprostała Jagodzie Żydek (Dwójka Rydułtowy), zresztą podobnie jak inne zawodniczki. Rywalka sięgnęła bowiem po złoto i pociągnęła opolankę do repasaży. W nich Gonsior zwyciężyła Marcelinę Rudzińską (Wybrzeże Gdańsk) i Natalię Janochę (UKS Piła), zdobywając brązowy krążek.

Długą drogę pokonać musiał w wadze do 55 kg Górka. Pierwszy etap zakończył w ćwierćfinale, ale przystąpił do repasaży (od trzeciej rundy). W ich finale uporał się z Michałem Rybarczykiem (Lemur Warszawa), a następnie 7:0 pokonał Kacpra Rola (Start Radom), zapewniając sobie 3. miejsce.

W najcięższej kategorii +81 kg pojawiło się 12 zawodników, a wśród nich Radzik. W drugim występie - już 1/4 finału - przegrał z późniejszym wicemistrzem kraju Jakubem Wichłaczem (Jedynka Bytów). Następnie wyeliminował jednak dwóch rywali w tym w pojedynku o brąz Remigiusza Kostrzewę (Sparta Sława).

Opolska ekipa sięgnęła jeszcze po jedno miejsce punktowane, a zajęła je w kategorii 52 kg Agnieszka Brachman (Gwardia Opole), kończąc zmagania na 7. pozycji. Przegrała w drugiej rundzie, a w repasażach zanotowała dwie wygrane. W pojedynku, którego stawką była walka o brąz uległa Klaudii Wenzel (Olimpia Poznań).

W mocno obsadzonej wadze 42 kg dobrze poczynał sobie Jakub Ziółkowski (UKS Okay), który po trzech wygranych zameldował się w ćwierćfinale. Na tym etapie uległ późniejszemu brązowemu medaliście Kacprowi Gaborowi z Krakowa, a w repasażu stracił szansę na podium już w pierwszym swoim pojedynku. Pozostali opolanie kończyli zmagania co najwyżej po dwóch walkach, a do trzeciej rundy awansował tylko Grzegorz Matkowski (Gwardia, 55 kg).