FestiwalOpole
  Wydra: Nie śpimy na pieniądzach

  Wydra: Nie śpimy na pieniądzach

  Fot. Roman Chełmowski / www.wydra.pl

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Szymon Wydra i Carpe Diem.

  Szymon Wydra i Carpe Diem. ©Fot. Roman Chełmowski / www.wydra.pl

  Z Szymonem Wydrą z zespołu Carpe Diem rozmawiają Klaudia Bochenek i Joanna Forysiak (fragment wywiadu)*
  Szymon Wydra i Carpe Diem.

  Szymon Wydra i Carpe Diem. ©Fot. Roman Chełmowski / www.wydra.pl

  Carpe Diem

  Carpe Diem


  Zespół założony przez Szymona Wydrę oficjalnie rozpoczął działalność w 1992r. Jego styl nazwano progresywną piosenką autorską. Szymon w 2002 roku został zwycięzcą "Szansy na sukces" i finalistą pierwszej edycji polsatowskiego "Idola". Te sukcesy sprawiły, że zespół wydał autorski album "Teraz wiem", którego producentem jest Artur Gadowski z Iry. Nowy album zapowiada piosenka "Życie jak poemat", którą usłyszymy także podczas koncertu "Premier" 42. Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.  - Wciąż jesteś miłośnikiem futbolu?

  - Byłem piłkarzem Radomiaka, juniorem starszym. Przez lata zastanawiałem się, czy kontynuować karierę sportową, czy zostać muzykiem. Niedawno wiceprezes klubu zaproponował mi skomponowanie hymnu Radomiaka - poczułem się dumny.  - Jesteś finalistą pierwszego "Idola". Jak wspominasz program? Czy jurorzy byli równie straszni w studiu jak na ekranie TV?

  - Gdy zaczynaliśmy, nikt nie miał bladego pojęcia, na czym będzie polegać ten program i jak się skończy. A okazało się, że powstało trochę nowych płyt i starzy muzyczni wyjadacze zaczęli się bać. A co do strasznych jurorów - takie były wymogi "Idola", bo show-biznes jest nieobliczalny i zdradliwy. Człowiek musi być odporny psychicznie i mieć przygotowaną ripostę.  - Teraz to wiesz. Wcześniej miałeś jakieś złudzenia co do show-biznesu?

  - Nienawidzę tego słowa, paradoksalnie, chociaż po maturze poszedłem do "Wyższego Studium Show-biznesu". Nauka trwa tylko rok, bo co roku nasz kraj staje na głowie. Złudzeń nie miałem, bo byłem dyrektorem muzycznym radia Rekord i wiedziałem, że w tej branży trzeba mieć na siebie pomysł. Po sukcesie zmieniło się tylko tyle, że stałem się już nie podwójnie, ale potrójnie nieufny. Uwielbiam ludzi, ale nie mogę być naiwny. Kiedyś polityczni włodarze zamykali nam drzwi przed nosem, a teraz dzwonią do mnie z przymilnym: "Dzień dobry, Idolku!". Nie lubię fałszu.  - Teraz, gdy już jesteście znani, nie musicie się dobijać do niczyich drzwi. Powinno wam być łatwiej.

  - To nadal jest codzienna walka. Nie mamy za sobą dużego wydawcy. To nasz świadomy wybór, chcieliśmy być maksymalnie niezależni. Żeby bardziej cieszyć się z usłyszenia naszego kawałka w szkolnym radiowęźle, gdzie repertuar dobierają słuchacze, a nie specjaliści od marketingu. Nie śpimy na pieniądzach, w ogóle nie śpimy. I na całe szczęście, odpoczniemy, jak będziemy mieli po 70 lat.

  Szymon Wydra.

  - Jaki smak ma popularność?

  - Fantastyczny. Póki ludzie nie rzucają w nas kamieniami ani pomidorami, a człowiek podchodzi na ulicy i mówi, że dobrze gramy - to niech to trwa jak najdłużej. Uścisk dłoni jest dla mnie nawet ważniejszy niż prośba o autograf. Skoro dostaję kilkadziesiąt maili dziennie, w których luzie rozmawiają ze mną jak z normalnym człowiekiem, nie tylko o muzyce - to jest super. To warto robić to, co robimy. Przez takie kontakty staram się też być odpowiedzialnym tekściarzem.
  *Wywiad ukazał się w "7 Dni. Tygodnik Nyski" (28 maja). Szymon Wydra w miniony weekend był jedną z gwiazd Dni Nysy. Na festiwalu w Opolu wystąpi w koncercie Premier w piątek 10 czerwca.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Forum tylko dla zalogowanych.

   Załóż konto / Zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Warto zobaczyć

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Nauczyciel na Medal - w piątek koniec głosowania finału!

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Sportowiec Roku 2017 - zgłoś kandydata

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!

   Mamy bilety na Neo-Nówkę w opolskim Okrąglaku!