Gdy w grupie tracimy pracę

Dorota Richter
W twojej firmie są zwolnienia grupowe? Należy ci się wolne na szukanie nowej pracy i odprawa.

Świat przechodzi kryzys gospodarczy. Mimo że w Polsce nie jest tak dotkliwy, odczuliśmy też jego skutki. Recesja nie ominęła Opolszczyzny.

Wciąż słyszymy o zakładach ogłaszających upadłość, ludziach tracących pracę i o zwolnieniach grupowych. Czym jest zwolnienie grupowe i czym różni się od zwykłej utraty pracy? Te pytania padają coraz częściej.

O zwolnieniach grupowych mówimy wówczas, gdy dochodzi do zwolnienia większej liczby osób z przyczyn nie dotyczących pracowników. Przykładowo podczas reorganizacji zakładu lub z powodu jego upadłości.

Do grupowych zwolnień dochodzi w przypadku zakładów zatrudniających co najmniej 20 pracowników, którzy w okresie nie dłuższym niż 30 dni zwalniają:

10 pracowników (przy zatrudnieniu mniejszym niż 100 pracowników),
10 proc. pracowników (przy zatrudnieniu od 100 do 299 pracowników),
30 pracowników (przy zatrudnieniu co najmniej 300 pracowników).

W tej sytuacji nie są brane pod uwagę osoby pracujące na zasadzie umów cywilnoprawnych, pracowników tymczasowych czy mianowanych.

W przypadku utraty pracy w trakcie zwolnień grupowych odchodzącym pracownikom należy się odprawa pieniężna. Nawet jeśli do rozwiązania umowy dochodzi np. na zasadzie porozumienia stron: pracodawca - pracownik.

Ile pieniędzy należy się pracownikowi przy odprawie?
Jest to uzależnione od stażu pracy u danego pracodawcy:

jednomiesięczne wynagrodzenie (przy zatrudnieniu krótszym niż 2 lata),
dwumiesięczne wynagrodzenie (przy zatrudnieniu od 2 do 8 lat),
trzymiesięczne wynagrodzenie (przy zatrudnieniu ponad 8 lat).

Ważne. Wysokość odprawy nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Pieniądze powinny zostać wypłacone w dniu rozwiązania umowy o pracę. Taka rekompensata należy się również osobom odchodzącym na emeryturę, czy rentę.

Pamiętajmy! Podczas okresu wypowiedzenia pracownikom należą się dni wolne na poszukiwanie nowej pracy: dwa dni robocze podczas dwutygodniowego lub miesięcznego okresu wypowiedzenia i trzy dni przy trzymiesięcznym okresie. Na ten czas przysługuje równocześnie prawo do wynagrodzenia. Jednak gdy nie skorzysta się z tej możliwości, nie przysługuje za nią rekompensata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska