Grupa teatralna ,,Kalambur” działa w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr VIII w Opolu

Redakcja
PLO VIII
Koło teatralne ,,Kalambur” skupia już od kilkunastu lat młodzież uzdolnioną w różnych kierunkach. Znajdują w nim swoje miejsce młodzi aktorzy, piosenkarze, muzycy, plastycy oraz osoby z zacięciem technicznym. Uświetniają nie tylko szkolne imprezy i uroczystości.

Grupę teatralną założyła i od wielu lat prowadzi polonistka Alina Zbadyńska-Rząsa. W tym czasie w zespole odkrywało i realizowało swoje pasje wielu uczniów Publicznego Gimnazjum nr 5, a obecnie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr VIII.

- Moją dewizą są słowa reformatora teatru Konstantego Stanisławskiego, który powiedział, że należy kochać teatr w sobie, a nie w siebie w teatrze. Dlatego staram się, aby uczniowie w jak największym stopniu współuczestniczyli w tworzeniu przedstawień, a tym samym mogli udowodnić swoją wielką wrażliwość i kreatywność – mówi opiekunka grupy. - Tu każdy może się realizować – uczestniczyć w tworzeniu scenariuszy, scenografii, kostiumów, plakatów, oprawy muzycznej czy pomagać w sprawach technicznych. W ten sposób wszyscy mają wpływ na kształt przedstawienia.

Na zajęciach uczniowie ćwiczą emisję głosu i ruch sceniczny, a wcześniej dużo czasu poświęcają na interpretację tekstów. Teatr to nie tylko zabawa, choć ma oczywiście cieszyć, ale i ciężka praca. Dzięki próbom i wspólnym występom młodzi adepci sztuki teatralnej uczą się też współpracy i odpowiedzialności za efekty wspólnych działań. Uczniowie często wychodzą z inicjatywą, w tym semestrze tworzą scenariusz spektaklu profilaktycznego.

W ostatnim czasie grupa dostarczyła środowisku lokalnemu wielu wzruszeń przygotowując program ,,Jak kamienie rzucane na szaniec”, będący uhonorowaniem patrona szkoły Aleksandra Kamińskiego oraz zaproszonych gości – żołnierzy AK i powstańców. Młodzi aktorzy urozmaicili także międzyszkolną rywalizację w czasie Konkursu ,,Z przedsiębiorczością na ty”, odbywającego się pod patronatem Narodowego Banku Polskiego.

Przedstawienia teatru ,,Kalambur” są ważną częścią szkolnych uroczystości, ale uczniowie Ósemki prezentują się także poza murami szkoły, biorąc udział w konkursach recytatorskich i przeglądach. Ostatni wspólny sukces związany jest z występem w ramach Festiwalu Artystycznego Opolskie Młode Talenty, na którym za przedstawienie ,,Archeologia uczuć, czyli w poszukiwaniu zaginionych wartości” został laureatem. Niestety, pandemia mocno ograniczyła możliwości udziału w tego typu przedsięwzięciach.
Uczniowie ,,Kalambura” współpracują także z innymi organizacjami szkolnymi i biorą udział w akcjach społecznych – czworo z nich zagrało w październiku 2020 r. w filmikach propagujących noszenie maseczek w związku z pandemią COVID -19.

Praca i doświadczenia zdobywane w ,,Kalamburze” z pewnością wzbogacają poczucie estetyki, uwrażliwiają na sztukę i innych ludzi, pozwalają na dobre funkcjonowanie w życiu publicznym. Zajęcia teatralne są dla młodzieży okazją do wielokierunkowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego. Współtworzenie przedstawienia wyzwala u uczniów nie tylko twórczą aktywność i kreatywne postawy, ale przede wszystkim buduje więzi emocjonalne z rówieśnikami i nauczycielem. Poza tym wzmacnia u młodzieży poczucie własnej wartości i pokonywania lęku przed wystąpieniami publicznymi. Co najważniejsze, młodzi ludzie realizują tu potrzebę akceptacji i sukcesu, a to dla każdego nastolatka szukającego swojej tożsamości jest niezwykle istotne. Warto dodać, że niektórzy z członków grupy po ukończeniu szkoły rozwijali swoje pasje na uczelniach teatralnych i realizują się zawodowo jako aktorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska