Jak wyglądały wybory samorządowe w 2018 roku. Wtedy w największych miastach regionu wystarczyła pierwsza tura

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze.
Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze. Archiwum
Sześć lat temu połowa uprawnionych na Opolszczyźnie poszła oddać głos w wyborach samorządowych. W siedmiu miastach powiatowych nie było dogrywki. W sejmiku zdecydowanym zwycięzcą była Platforma Obywatelska.

Wybory na wójtów i burmistrzów w części największych miast Opolszczyzny zakończyły się w 2018 na pierwszej turze.
W Opolu o stanowisko prezydenta miasta ubiegało się 6 kandydatów. Arkadiusz Wiśniewski wygrał zdecydowanie już w pierwszym głosowaniu, otrzymując ponad 70 procent głosów. Następna pod względem ilości głosów była Violetta Porowska (11,5 procent).

Podobnie było w Kędzierzynie Koźlu, gdzie Sabina Nowosielska, ubiegająca się o reelekcję, w pierwszej turze głosowania otrzymała 53,4 procent poparcia. Wtedy rywalizowały z nią jeszcze trzy osoby.

W Nysie z 5 kandydatów zdecydowanie wygrał już za pierwszym razem urzędujący burmistrz Kordian Kolbiarz (62 procent głosów). Kolejny za nim Paweł Nakonieczy dostał niecały 13 procent głosów poparcia.

W Kluczborku Jarosław Kielar zdystansował swojego jedynego przeciwnika Szymona Konarskiego otrzymując w pierwszym głosowaniu 77,8 procent głosów.

W Strzelcach Opolskich na trzech kandydatów Tadeusz Goc już w pierwszym głosowaniu zdobył wystarczającą liczbę głosów do reelekcji (51,6 procent). W niedzielę mieszkańcy Strzelec już nie będą mogli na niego głosować, gdyż wycofał się z wyborów.
W Głubczycach urzędujący od 2006 roku burmistrz Adam Krupa również pokonał dwóch rywali w pierwszym głosowaniu, otrzymując 61 procent głosów.

W Oleśnie mieszkańcy na liście do głosowania na burmistrza [b]zobaczyli tylko jedno nazwisko, urzędującego burmistrza Sylwestra Lewickiego. Prawie 79 procent głosujących oddało na niego głos poparcia. [/b]

Tam była druga tura

Wybory na burmistrza w drugiej rundzie rozstrzygnęły się w Prudniku, gdzie rywalizowali poprzedni burmistrz Franciszek Fejdych i kandydat niezależny Grzegorz Zawiślak. Za drugim razem na Grzegorza Zawiślaka głosowało 64,2 procent wyborców.
W Brzegu w drugiej rundzie spotkali się Jerzy Wrębiak i Grzegorz Chrzanowski. Jerzego Wrębiaka poparło 53 procent głosujących,
W Namysłowie o stanowisko burmistrza początkowo ubiegało się 5 kandydatów. W drugiej turze Bartłomiej Stawiarski pokonał Juliana Kruszyńskiego otrzymując niecałe 51 procent głosów.

Czterech do sejmiku

W wyborach do sejmiku wystartowało w 2018 roku 13 komitetów. Do sejmiku dostały się tylko cztery, pozostałe nie przekroczyły 10 procentowego progu poparcia.

  • Najwięcej wyborców poparło Platformę Obywatelską - Nowoczesną. 29,5 procent głosów dało temu komitetowi 13 mandatów.
  • PiS otrzymał 25,8 procent poparcia i 10 mandatów.
  • Na Mniejszość Niemiecką głosowało 14,6 procent wyborców (5 mandatów).
  • Na PSL głosowało 10,7 procent wyborców, co dało komitetowi 2 mandaty.
od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska