Jak zmienia się dworzec w Opolu. Zobacz film

Arti
Wyburzenie budynku stołówki i prace rozbiórkowe w piwnicach. To tylko niektóre z robót, które prowadzą budowlańcy przy modernizacji dworca Opole Główne. Koszt prac to 14 mln złotych.

Wykonawca remontu dworca wyburzył już budynek stołówki od strony placu dworcowego. Prace rozbiórkowe prowadzone są w budynku wejściowym, gdzie skuwane są tynki, posadzki i wyburzane ścianki działowe.

Demontaże i wyburzenia prowadzone są również w piwnicach budynku głównego i tunelach. Wykonawca rozpoczął też roboty przygotowawcze pod wykonanie szybów windowych w budynku głównym i wejściowym.

Prace budowlane na dworcu Opole Główne rozpoczęły się w grudniu ubiegłego roku. Mają potrwać półtora roku.

Swoje oblicze zmieni też plac przed dworcem. Po wyburzeniu budynku stołówki we wschodniej części placu powstanie parking na około sześćdziesiąt samochodów, w tym miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Część placu, przed wejściem głównym do dworca zmieni się w deptak.

- Zostanie również wyeksponowana przestrzeń z zabytkowym parowozem, gdzie oprócz oświetlenia wysokiego zostaną zamontowane słupki podświetlające. W ramach przebudowy placu wykonawca zlikwiduje bariery architektoniczne m. in. wysokie krawężniki - zapewnia Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A. we Wrocławiu.

Renowację przejdzie też bogato zdobiona elewacja. Zostanie wyczyszczona i uzupełniona. Niezwykle ważnym elementem tych prac jest oczyszczenie wykonanych z piaskowca detali architektonicznych znajdujących się na budynkach dworca.
Dworzec ma być bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie pojawią się cztery nowe windy. Dwie z nich, zlokalizowane przy tunelu łączącym budynek wejściowy z głównym, rozwiążą problem z przemieszczaniem się osób niepełnosprawnych pomiędzy budynkami dworca.

Oprócz tego powstaną nowe toalety dla osób niepełnosprawnych.

W posadzkach zostaną umiejscowione linie prowadzące wraz z polami uwagi, co ułatwi przemieszczanie się po dworcu osób niewidzących.

- Z kolei rozbudowa systemu monitoringu wpłynie korzystanie na bezpieczeństwo na dworcu i w jego najbliższym otoczeniu. Poprzez wymianę instalacji i ocieplenie budynku poprawi się stan techniczny obiektu i wzrośnie jego energooszczędność. Nowe systemy informacji wizualnej i głosowej przyczynią się do poprawy komfortu korzystania z dworca przez podróżnych - przekonuje Bartłomiej Sarna.

Koszt modernizacji dworca Opole Główne to prawie 14 milionów złotych.

Inwestycja jest finansowana z pieniędzy własnych PKP S.A. i budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska