Jański. Wzbudzą pociąg do ekologii

Redakcja
- Na współpracy z "Magnolią” skorzystają także studenci Jańskiego, bo w ośrodku będą mogli odbywać praktyki - mówi Waldemar Maciaszczyk. Na zdjęciu z Bożeną Grębowiec i dr Katarzyną Postrzednik-Lotko.
- Na współpracy z "Magnolią” skorzystają także studenci Jańskiego, bo w ośrodku będą mogli odbywać praktyki - mówi Waldemar Maciaszczyk. Na zdjęciu z Bożeną Grębowiec i dr Katarzyną Postrzednik-Lotko. Sławomir Mielnik
Uczelnia ma nowego partnera i ambitne plany. Chce docierać do niepełnosprawnych z wiedzą o ekologii.

Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego wraz z Ośrodkiem Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Magnolia" będzie promować ekologię wśród niepełnosprawnych.

- Przez lata pracy z takimi osobami stwierdziliśmy, że mają one duże braki, jeśli chodzi o wiedzę na temat racjonalnego gospodarowania zasobami środowiska. Skoro traktujemy ich tak samo jak innych obywateli, to należy ich również kształcić - zwłaszcza w świetle nowych przepisów dotyczących segregacji śmieci - mówi Waldemar Maciaszczyk, dyrektor Ośrodka Wsparcia Osób z Zaburzeniami Psychicznymi "Magnolia".

Bożena Grębowiec, dyrektor opolskiego wydziału, zdradza, że także uczelnia od dawna nosiła się z zamiarem zorganizowania takiego projektu.

- Z "Magnolią" możemy więcej. Nie będziemy partnerem tylko na papierze. Razem napisaliśmy projekt i złożyliśmy go do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Jeśli uda nam się pozyskać dotację, to naukowcy z Jańskiego jeszcze bardziej zaangażują się w realizację wszystkich założeń projektu - mówi Bożena Grębowiec.
W praktyce oznacza to, że będą prowadzić miniwarsztaty i wykłady, z którymi objadą wszystkie ośrodki dla osób niepełnosprawnych na Opolszczyźnie Na współpracy z "Magnolią" skorzystają także studenci Jańskiego, bo w ośrodku będą mogli odbywać praktyki.

- Mam już u siebie młodzież z Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Teraz do tego grona dołączą studenci z Jańskiego - mówi Waldemar Maciaszczyk. - Aby ułatwić im potem znalezienie pracy, to na ich uczelni zorganizujemy specjalny kurs przygotowujący do pracy z osobami niepełnosprawnymi - dodaje.

- To bardzo ważna sprawa, bo bez takich uprawnień nikt nie pozwoli absolwentowi specjalności oligofrenopedagogika pracować z niepełnosprawnymi - podkreśla dyrektor Grębowiec. Co ważne, z kursu zorganizowanego w Jańskim będą mogli korzystać także studenci innych uczelni.

- Jesteśmy w trakcie przygotowania kursu. Lada moment pojawi się na ten temat szczegółowa informacja na naszej stronie - mówi Bożena Grębowiec.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska