Już 175 jednostek OSP na Opolszczyźnie należy do systemu KSRG. To ochotnicy, którzy działają jak zawodowi strażacy

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Zazwyczaj jako pierwsi do akcji przyjeżdżają właśnie jednostki OSP
Zazwyczaj jako pierwsi do akcji przyjeżdżają właśnie jednostki OSP PSP Kluczbork
Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy to elita wśród strażaków ochotników. Jednostki OSP należące do systemu KSRG mogą liczyć na dotacje na nowy sprzęt i samochody ratowniczo-gaśnicze, ale mają też dużo obowiązków. To oni jako pierwsi dojeżdżają na miejsce zdarzenia.

Pod koniec ubiegłego roku komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Opolu st. bryg. Krzysztof Kędryk wręczył decyzje o włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego 7 jednostkom OSP z terenu Opolszczyzny.

  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Mąkoszycach (powiat brzeski) – decyzję odebrał druh Damian Resiak oraz wójt gminy Lubsza Bogusław Gąsiorowski,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Skorogoszczy (powiat brzeski) – decyzję odebrał druh Szymon Buwaj wiceburmistrz Lewina Brzeskiego Dariusz Struski,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Laskowicach (powiat kluczborski) – decyzję odebrał druh Krystian Grega oraz wójt gminy Lasowice Wielkie Daniel Gagat,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Żyrowej (powiat krapkowicki) – decyzję odebrał druh Radosław Raca,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamienniku (powiat nyski) – decyzję odebrał druh Edward Myśliwiec oraz wójt gminy Kamiennik Kazimierz Cebrat,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarnowąsach (miasto Opole) – decyzję odebrał druh Mateusz Niestrój oraz naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego Bogumiła Grudzień-Kuligowska,
  • Ochotniczej Straży Pożarnej w Olszowej (powiat strzelecki) – decyzję odebrał druh Henryk Błaszczyk oraz burmistrz Ujazdu Hubert Ibrom.

- Włączenie jednostek OSP do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest wyróżnieniem, ale również obowiązkiem - przypomniał Opolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Krzysztof Kędryk.

Aktualnie w województwie opolskim włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jest 175 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Czym jest Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG)

W największym skrócie są to strażacy ochotnicy, którzy działają jak zawodowi strażacy.

System skupia jednostki ochrony przeciwpożarowej (głównie jednostki OSP), które dobrowolnie w drodze umowy cywilnoprawnej zgodziły się współdziałać w akcjach ratowniczych.

Głównym celem KSRG jest zapewnienie ochrony życia, zdrowia, mienia lub środowiska, w ramach działań podejmowanych przez Państwową Straż Pożarną i inne służby ratownicze poprzez:

  • gaszenie pożarów,
  • likwidację miejscowych zagrożeń (działania ratownicze),
  • ratownictwo chemiczne i ekologiczne,
  • ratownictwo techniczne,
  • ratownictwo medyczne w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

System opiera się na Państwowej Straży Pożarnej, utrzymywanej z budżetu państwa, jak również Ochotniczych Strażach Pożarnych, utrzymywanych z budżetów samorządowych i dotacji z budżetu państwa.

Jednostki OSP należące do systemu mogą liczyć na dotacje na sprzęt czy wozy strażackie, ale mają też obowiązki: gotowość operacyjną, przede wszystkim dyspozycyjność, ciągle szkolenie się i doposażenie jednostki w sprzęt ratowniczy.
Jednostki strażackie są dysponowane do akcji w trybie pilnym.

Mimo iż strażacy ochotnicy mają inne miejsca pracy, jednostki muszą być w gotowości do natychmiastowego wyjazdu do akcji w razie alarmu.

Założeniem tworzenia Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego było to, aby do każdego zdarzenia służby ratownicze dotarły w czasie do 15 minut.

Zazwyczaj jako pierwsi do akcji przyjeżdżają właśnie jednostki OSP, ponieważ wzywane są te jednostki, które mają najbliżej do miejsca zdarzenia.

Aktualnie w całej Polsce do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego należą:

  • 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP (zawodowi strażacy)
  • 4868 jednostek OSP (strażacy ochotnicy)
  • 3 zakładowe straże pożarne
  • 1 zakładowa służba ratownicza
  • 2 lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze
  • 22 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych.
od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska