Kamień jest hitem

Redakcja
O najnowszych trendach w aranżacji wnętrz mówi Bogumiła Słodkowska, plastyczka, dekoratorka wnętrz.

- Decydując się na własne mieszkanie czy dom, zastanawiamy się jak je urządzić modnie, a zarazem by wystrój wytrzymał próbę czasu. Jest na to metoda?
- Jeśli chcemy być modni, zwróćmy uwagę na kilka najnowszych propozycji designerów i architektów wnętrz. Dominujący trend to eklektyzm. Brzmi groźnie, ale to pozory. Ten styl to kompilacja elementów z różnych epok i kierunków artystycznych. Jest przyjazny, bo pozwala do wnętrza wprowadzać elementy, które "nam pasują", nawet jeśli z pozoru nie pasują do stylu pomieszczenia.

- Stawiamy więc co chcemy i gdzie chcemy, na przykład kuchenkę mikrofalową na renesansowym stoliku?
- Dzięki eklektyzmowi odeszliśmy od zdecydowanie jednorodnych wnętrz. Na przykład: wciąż modne są zapożyczenia ze stylu afro i etnicznego, ale najlepiej materiały o cętkowanych wzorach, połączyć nie z egzotycznym drewnem, ale z nowoczesną fakturą metalu, szkła czy kamienia.
Kolejny przykład: nie odchodzimy od mody na antyki i starocie, ale krzesła z wyginanego, postarzanego, jakby przetartego i pokrytego kurzem drewna obijamy tkaniną luksusową, jak atłas czy aksamit, na dodatek w neonowym kolorze. I tak antyczny mebel ma obicie w różu czy seledynie. W ogóle coraz modniejsze są tapicerki o zdecydowanych barwach.
W palecie barw wykorzystywanych przez architektów wnętrz wciąż cenione są wszelkie odcienie fioletu, ale wypiera je zieleń. Dobrze jest też budować kolorystykę wnętrza na zasadzie kontrastu. Najczęstszym błędem jest konsekwentne powtarzanie barw i struktur: jeśli podłoga jest bukowa, to meble też bukowe. Jeśli komplet wypoczynkowy jest czerwony, to inne meble też muszą mieć taki kolor...

- Wiemy już, jakie są modne meble, a na jakich podłogach powinny stać?
- Modne są podłogi z naturalnego drewna albo - dla odmiany - wyłożone grubymi, miękkimi wykładzinami dywanowymi. A już kompletnym hitem są podłogi wykonane ze specjalnie wygładzonej powierzchni betonowej, którą też można łączyć z drewnem czy miękką wykładziną.

- Beton zastępuje też gładzie gipsowe.
- Warto nieskazitelną gładkość gładzi gipsowych na ścianach przełamywać: albo fragmentem betonu, tynku strukturalnego, albo mocnym kolorystycznym akcentem. Hitem są tapety produkowane w krótkich, limitowanych, autorskich seriach. Jedna rolka kosztuje od 300 zł. Nimi nie tapetuje się wszystkich ścian pomieszczenia, jedynie fragmenty, tak aby wydzielić pewne strefy w pokoju. Światło ma podkreślić chropowatą strukturę ściany. Główne oświetlenie ustępuje więc oświetleniu bocznemu lub zamaskowanemu we wnękach.

- Wiosną wychodzimy do ogrodów. I tu designerzy mają dla nas propozycje?
- Ponownie powiem, że modny jest kamień: wkomponowane w zieleń pojedyncze głazy lub kamienno-drewniane ścieżki. Zawsze jednak - zarówno przy urządzaniu wnętrza, jak i otoczenia, nadrzędną zasadą powinno być to, abyśmy dobrze się w nim czuli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska