Kwalifikacja wojskowa 2024 w Strzelcach Opolskich. Młodzież nie chce przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Do wojska powinni iść tylko ci, którzy tego chcą. Inaczej do nie ma sensu - uważa młodzież wezwana przed Powiatową Komisję Lekarską w Strzelcach Opolskich.
- Do wojska powinni iść tylko ci, którzy tego chcą. Inaczej do nie ma sensu - uważa młodzież wezwana przed Powiatową Komisję Lekarską w Strzelcach Opolskich. Radosław Dimitrow
Przed Powiatową Komisją Lekarską muszą stawić się mężczyźni, którzy kończą w tym roku 19 lat. Wielu z nich nie jest zainteresowanych wstąpieniem do armii.

Przed Powiatową Komisję Lekarską muszą stawić się wszyscy mężczyźni urodzeni w 2005 r. Ponadto komisja może wzywać osoby z roczników 2000-2004, które nie mają określonej kategorii wojskowej. W przypadku kobiet, wzywane są tylko osoby o specjalnościach, które mogą być przydatne w wojsku np. ze specjalnością lekarską pielęgniarską, weterynaryjną, ale także psycholożki. Od wtorku obowiązkowe badania lekarskie oraz psychologiczne prowadzone są w Strzelcach Opolskich.

Uczestnikom przydzielana jest jedna z czterech kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej:

  • A (zdolny do czynnej służby wojskowej)
  • B (czasowo niezdolny)
  • D (niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju)
  • E (trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny)

Młodzież nie jest zadowolona z wezwania na komisję lekarską.

- Armia kompletnie mnie nie interesuje. Chcę iść na studia związane z mechatroniką i jak najszybciej do pracy - mówi Adam spod Izbicka. - Przyszedłem na komisję, tylko dlatego, że musiałem.

- Po skończeniu technikum chciałbym być informatykiem. Do wojska się nie wybieram. Zresztą moich kolegów też to nie interesuje - dodaje Tomek z Zawadzkiego.

Obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa (9 miesięczna) jest w Polsce zawieszona. Z związku z atakiem Rosji na Ukrainę i trwającą tam wojną, w przestrzeni publicznej toczy się ożywiona dyskusja na temat odwieszenia tego obowiązku.

- Do wojska powinni iść tylko ci, którzy tego chcą. Inaczej do nie ma sensu - dodają 19-latkowie wskazując, że żołnierze muszą obsługiwać coraz bardziej zaawansowane urządzenia i systemy, których nie sposób się nauczyć w 9 miesięcy.

Niechęć do zasadniczej służby wojskowej nie oznacza jednak, że armia narzeka na całkowity brak zainteresowania. W strzeleckim technikum, gdzie od kilku lat tworzone są klasy mundurowe, zgłaszają się chętni m.in. do klasy wojskowej.

- Największe zainteresowanie jest klasą penitencjarną, ale do wojskowej też mamy chętnych - mówi Halina Kajstura, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich. - Spośród 100 uczniów, które zgłaszają się do naszej szkoły średnio jeden wiąże swoją przyszłość z armią.

Kwalifikacja wojskowa na Opolszczyźnie potrwa do 30 kwietnia br. Za niestawienie się w wyznaczonym miejscu i terminie grozi kara ograniczenia wolności lub grzywna.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska