Mediacja - na czym polega?

Anna Konopka
Anna Konopka
Warsztaty, które odbyły się w ramach lekcji języka polskiego i przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poprowadziły mediatorki wpisane na listę mediatorów sądowych.
Warsztaty, które odbyły się w ramach lekcji języka polskiego i przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poprowadziły mediatorki wpisane na listę mediatorów sądowych.
Gimnazjaliści ze szkoły "TAK" w Opolu dowiedzieli się na czym polega mediacja i jak się ją przeprowadza.

Warsztaty, które odbyły się w ramach lekcji języka polskiego i przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego poprowadziły mediatorki wpisane na listę mediatorów sądowych: Bożena Grębowiec, dyrektor "Jańskiego" w Opolu, przy którym działa Opolski Ośrodek Mediacji i Mariola Król, szefowa Stowarzyszenia Centrum Dialogu i Mediacji "Bliżej" w Opolu.

- W mediacji chodzi o to, aby strony danego konfliktu wygrały. Aby tak się stało potrzebna jest współpraca pomiędzy ludźmi i konstruktywne rozwiązywanie problemu - mówiła Mariola Król.

W tym pomaga mediacja, czyli forma porozumienia między ludźmi. Zachodzi ona pomiędzy sprawcą i ofiarą. Pozwala stronom m.in. "zachować twarz", wziąć odpowiedzialność za czyny, wyrazić uczucia i uzyskać zadośćuczynienie. Wszystko odbywa się atmosferze poufności - dodaje.

Uczniowie dowiedzieli się też, jaką rolę w mediacji pełni sam mediator, jakie powinien mieć cechy.

- Mediator jest neutralny, powinien być akceptowany przez obie strony konfliktu. Skupia się na potrzebach i interesach stron, a nie na osobach. Jego rolą jest wsparcie i ochrona stron konfliktu. Dobrze przeprowadzona mediacja, kończy się nie wskazaniem winnego, ale znalezieniem satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu - wyjaśniała Bożena Grębowiec.

Mediatorki podkreślały również, żeby nie dopuszczać do konfliktów w życiu codziennym, w szkole, w pracy w relacjach koleżeńskich, trzeba brać odpowiedzialność za swoje słowa, także w sieci.
- Wydaje mi się, że sztuka mediacji jest potrzebna też na co dzień. np. w relacjach z kolegami. Umiejętność rozmowy przydaje się w kontaktach z innymi ludźmi, a czasem można też coś umiejętnie wynegocjować. A jeśli chodzi o sprawy prawne, to dzięki mediacji można sporo oszczędzić, np. nie biorąc udziału w sprawach sądowych - podsumował Tycjan Nicieja z trzeciej klasy z Gimnazjum TAK im. Ireny Sendlerowej w Opolu.

Mediatorki zachęcały młodzież także do stosowania mediacji w gronie swoich rówieśników, wybrania tych, spośród nich, którzy, po odpowiednim przeszkoleniu mogliby być mediatorami rówieśniczymi i sami rozwiązywać swoje problemy.

Osoby, które chcą zgłębiać tematykę mediacji, mogą studiować na podyplomówce mediacje i negocjacje: biznesowe, sądowe i pozasądowe w Szkole Wyższej im. Bogdana Jańskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska