Na naukę nowego zawodu nigdy nie jest za późno - mówią uczestnicy projektu

Dorota Richter
Uczestnicy projektu "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz” w przyszłości chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Uczestnicy projektu "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz” w przyszłości chcą pracować z osobami niepełnosprawnymi.
Udowadniają to uczestnicy projektu "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz". Panie i panowie w wieku 45+ w przyszłości będą się opiekować osobami niepełnosprawnymi.

Choć jestem po ekonomii i zawsze pracowałam w biurze, zdecydowałam się na kurs asystenta osoby niepełnosprawnej. Długo byłam bezrobotna i chciałam coś zmienić w swoim życiu - przyznaje Izabela Pluta z Brzegu, jedna z uczestniczek projektu "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz".

Pani Izabela ma teraz staż w Polskim Związku Głuchych w Opolu. - To dla mnie nowe wyzwanie, jednak wiem, że warto. Swojej decyzji nie żałuję - mówi.

Z kolei Alicja Piechota, Zdzisława Pajdzik i Maria Szpunar, mieszkanki Opola, zdecydowały się na udział w szkoleniach na opiekunkę osoby niepełnosprawnej.

- Po ukończeniu projektu wspólnie chcemy otworzyć coś swojego - mówią panie.

Jak tłumaczy Maria Szpunar, wiedzę teoretyczną oraz praktyczne umiejętności do wykonywania pracy już mają. - Teraz musimy się tylko uporać z biurokracją - dodaje.

Na zawód opiekunki zdecydowała się również Grażyna Wiktorowicz z Brzegu. - Kiedyś pracowałam w handlu. Od trzech lat jestem jednak bez pracy i rozglądałam się za innymi możliwościami - przyznaje.

Pani Grażyna jest przekonana, że dokonała dobrego wyboru. - Lubię pracę z ludźmi i jestem bardzo cierpliwym człowiekiem. Na pewno dam sobie radę - twierdzi kobieta i już zapowiada, że zaraz po ukończeniu projektu będzie intensywnie szukać pracy związanej właśnie z opieką.

Na szkolenia zdecydowała się też Maria Rogula z Głogówka. - Jestem bardzo zadowolona, że wzięłam w nich udział - zapewnia.

Panii Maria podobnie jak jej koleżanki wiąże swoją przyszłość z zawodem opiekunki, choć, jak przyznaje, nigdy wcześniej nie podejrzewała, że tak się stanie. - Ale moje plany się zmieniły - dodaje.

W projekcie "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz" w sumie brało udział 48 bezrobotnych mieszkańców Opolszczyzny, którzy ukończyli 45. rok życia. Projekt rozpoczął się w zeszłym roku, a zakończy pod koniec kwietnia. Dzięki współfinansowaniu Unii Europejskiej realizuje go Wojewódzki Zakład Doskonalenia Zawodowego w Opolu.

Dodatkowo WZDZ organizuje jeszcze jeden podobny projekt dla bezrobotnych osób w wieku 45+: "Asystent i opiekun - nowy zawód i nowe wyzwanie".

Definicja

Asystent ułatwia wykonywanie codziennych czynności niepełnosprawnemu, pomaga mu w zdobywaniu samodzielności, organizowaniu wolnego czasu oraz w nawiązywaniu kontaktów społecznych. A do zadań opiekuna należy m.in. zapewnienie podstawowej opieki medycznej, podawanie leków i robienie zastrzyków.

Opinia

Elżbieta Adaszyńska, asystent koordynatora projektu:

Sektor socjalny w naszym kraju, jak i w krajach starej Unii przez wiele lat był niestety zaniedbywany. Teraz, z roku na rok, to się zmienia.
Na przykład w instytucjach sprawujących opiekę i świadczących pomoc osobom niepełnosprawnym wykwalifikowani asystenci i opiekunowie osób niepełnosprawnych są poszukiwani, a na ich wsparcie liczą osoby niepełnosprawne i ich rodziny.

Pisząc projekt "Aktywni na nowo - potrzebni od zaraz", wyszliśmy naprzeciw tym zagadnieniom. Naszym uczestnikom zaproponowaliśmy zawody, które będą niewatpliwie na rynku poszukiwane. Asystent oraz opiekun osoby niepełnosprawnej do takich profesji właśnie się zaliczają.
Udowadniają to chociażby liczby.

Jak pokazuje statystyka prowadzona przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, zawód opiekuna osób niepełnosprawnych mieści się w kategorii zawodów deficytowych. To znaczy, że liczba ofert zatrudnienia złożona w urzędach pracy przewyższała liczę zarejestrowanych bezrobotnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska