Na ten odpust zjeżdżają się ludzie z całego kraju i Europy. Chcą zawierzyć tu swoje zdrowie

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Dziś na odpust przybywają ludzie z kraju i zagranicy, szczególnie z Niemiec, do których przeprowadziło się wielu mieszkańców.
Dziś na odpust przybywają ludzie z kraju i zagranicy, szczególnie z Niemiec, do których przeprowadziło się wielu mieszkańców. Jan Mika
Co roku w połowie sierpnia w Dobrzeniu Wielkim odbywają się uroczystości odpustowe ku czci patrona w chorobach zakaźnych. Parafianie wierzą, że modlitwa do świętego Rocha uchroni ich od zarazy.

Na przestrzeni wieków Europę wielokrotnie dziesiątkowały zarazy, tak było też na Śląsku. W Dobrzeniu Wielkim, gdzie epidemie zbierały śmiertelne żniwo, ludzie ślubowali, że jeśli przeżyją, wybudują kościół św. Rochowi.

Kościół w Dobrzeniu wybudowano na cmentarzu, gdzie grzebano ofiary zarazy za czasów ojca Andrzeja Żychowskiego, zakonnika w Czarnowąsów , w roku 1657, a rozbudowano w 1691 r.

- Wspomnienie św. Rocha przypada w kalendarzu 16 sierpnia. Ten dzień od wieków gromadził w naszym kościele tłumy. Przed wojną dodatkowy pociąg przywoził rzesze ludzi z Opola i okolic. Sprzedawano nawet 4 tyś. biletów - tłumaczy ks. Jan Polok, proboszcz parafii w Dobrzeniu Wielkim.

Dziś na odpust przybywają ludzie z kraju i zagranicy, szczególnie z Niemiec, do których przeprowadziło się wielu mieszkańców.

- Każdego roku rozdajemy na mszy odpustowej około pięciu tysięcy komunii - podkreśla proboszcz.

Na koniec podkreśla, że parafianie wierzą, że u św. Rocha można wiele wyprosić - głównie zdrowia przed chorobami. A w trakcie pandemii koronawirusa jest to szczególnie ważne.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska