Pracownik musi wyrazić zgodę na zmianę stanowiska pracy

red
Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Na pytanie czytelnika odpowiada Joanna Kupczak, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Andrzej W umowie o pracę mam określone stanowisko pracy jako pracownik produkcyjny. Czy pracodawca może bez mojej zgody zmienić moje stanowisko pracy na stanowisko portiera ?


W umowie o pracę musi być określony rodzaj pracy, jaką będzie wykonywać pracownik - najczęściej następuje to poprzez wskazanie stanowiska pracy, zawodu lub czynności, jakie pracownik będzie wykonywał. Wskazanie rodzaju pracy jest warunkiem bezwzględnym dla ważności zawartej umowy o pracę.

Co do zasady każda zmiana warunków zatrudnienia, a w szczególności tych, które zapisane są w umowie, wymaga uzyskania zgody obu stron, tj. pracownika i pracodawcy. Zgodę taką możemy uzyskać za pomocą porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli obie strony umowy o pracę wyrażą chęć zmiany treści łączącego stosunku pracy, wówczas do zmiany warunków pracy i płacy może dojść w trybie porozumienia stron. Porozumienie zmieniające jest dwustronną czynnością prawną, która dochodzi do skutku w drodze zgodnego oświadczenia woli. Z inicjatywą zawarcia porozumienia zmieniającego może wystąpić każda ze stron stosunku pracy - zarówno pracodawca, jak i pracownik.

Zgodnie z art. 42 Kodeksu pracy, alternatywnym sposobem zmiany treści stosunku pracy jest wypowiedzenie warunków pracy i płacy, zwane wypowiedzeniem zmieniającym. Jeżeli pracodawca zamierza zmienić warunki pracy i płacy pracownika, a ten nie wyraża na to zgody w drodze porozumienia stron, pracodawca powinien dokonać wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Wypowiedzenie to jest jednostronną czynnością prawną pracodawcy, składającą się z dwóch elementów - wypowiedzenia dotychczasowych i zaproponowania na piśmie nowych warunków pracy lub płacy, którego celem jest zmiana treści stosunku pracy po upływie okresu wypowiedzenia i kontynuacja pracy na zmienionych warunkach. Oba te elementy są konieczne dla skutecznego dokonania tej czynności. Pracownik ma prawo odmówić przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy, a w takim przypadku umowa o pracę z pracownikiem rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia. Oświadczenie o nieprzyjęciu nowych warunków pracownik musi złożyć przed upływem połowy okresu wypowiedzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska