Nie zmarnuj urlopu. Zaszczep się, kup leki

sxc
sxc
Jeśli decydujemy się na wyjazd do egzotycznego kraju, to nie żałujmy pieniędzy na leki czy szczepienia, które mogą nas uchronić przed poważną chorobą.

Osoby wybierające się do tropików na wakacje powinny wcześniej skonsultować swoje plany z lekarzem, najlepiej ze specjalistą chorób zakaźnych. Pozwoli to na uniknięcie przykrych niespodzianek w podróży.

- Niektórzy chcą spędzić urlop jak najtaniej i nie zważają wtedy na warunki pobytu, urągające nieraz podstawowym zasadom higieny, czy też żywią się w przypadkowych miejscach, co grozi zakażeniem lub zatruciem groźnymi bakteriami - podkreśla Wiesława Błudzin, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. - Należy pamiętać, że osoby przewlekle chore, powinny unikać wyjazdów w egzotyczne miejsca.

Kobiety w ciąży absolutnie nie mogą wybierać się w rejony, gdzie występuje malaria. Z kolei cukrzycy są szczególnie narażeni na zakażenia, ponieważ gorzej się goją u nich wszelkie rany. Nawet ukąszenie przez komara czy innego owada naraża ich na duże niebezpieczeństwo.

- Ostatnio zadzwoniła do mnie kobieta i radziła się, co robić, bo jej synowa w trakcie pobytu w Indonezji, nabawiła się gorączki Denga, choroby przenoszonej przez pewien gatunek komara - opowiada dr Wiesława Błudzin. - Przez kilka dni leżała w miejscowym szpitalu, ale ją wypisali, ponieważ brakuje im wolnych miejsc. A młoda turystka jest w takim stanie, że nie wytrzyma kilkunastogodzinnego lotu do Polski. Poradziłam, w co powinna się zaopatrzyć w aptece i że musi pozostać jeszcze kilka dni w hotelu i leżeć. Nic więcej na taką odległość nie mogłam zrobić.

Jak zapobiec malarii

Jak zapobiec malarii

jeśli mieszkamy w hotelu - używajmy klimatyzacji i utrzymujmy w pokoju niską temperaturę powietrza (ok. 18 stopni), bo komary nie lubią zimna; utrzymujmy tę samą temperaturę przez cały dzień, w nocy nie otwierajmy okien
przykrywajmy się podczas snu
śpijmy pod moskitierą, jeśli nie ma klimatyzacji
spryskujmy odkryte części ciała oraz ubrania środkami odstraszającymi owady
używajmy w oknach siatki przeciw owadom, spryskanej preparatami odstraszającymi.
Więcej informacji o profilaktyce - www.cimp.pl oraz www.malaria.com.pl

Rok temu na "dengę" zachorowała pewna Opolanka. Przywiozła ją z Indii. Była leczona na opolskim oddziale zakaźnym. Na szczęście wszystko zakończyło się pomyślnie.

Przed wyjazdem na egzotyczne wakacje powinniśmy obowiązkowo sprawdzić, gdzie i jakie choroby mogą na nas czyhać. Wiadomo, że malaria jest najpowszechniejszą chorobą pasożytniczą rejonów tropikalnych. Obecnie występuje w ponad 100 krajach, które - jak podają statystyki - rocznie odwiedza ok. 125 mln turystów, w tym - tysiące z Polski. Główne miejsca zagrożenia to Afryka, Ameryka Południowa i południowo-wschodnia Azja. Trzeba pamiętać, że w czasie wycieczki w tamte strony ukłucie komara może oznaczać nawet śmierć. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

- Przeciwko malarii nie ma szczepień, ale są już bardzo nowoczesne leki, które, w porównaniu do poprzednich, nie wywołują żadnych skutków ubocznych - podkreśla pani ordynator. - Poza tym, stosuje się je o wiele krócej. Zażywa jedną tabletkę na dobę przed wyjazdem, potem po jednej w trakcie pobytu w rejonie malarycznym i jeszcze po jednej przez siedem dni po powrocie.

Inną groźną chorobą jest żółta febra. Ale przeciwko niej można się zaszczepić. Do niektórych krajów, bez pokazania tzw. żółtej książeczki, nas nie wpuszczą. Dlatego sprawdźmy wcześniej (w ambasadzie, sanepidzie), gdzie szczepienie jest obowiązkowe, a gdzie tylko zalecane.

- Należy się zaszczepić najpóźniej na 10 dni przed wyjazdem, żeby nabrać odporności, gdyż na granicy też to sprawdzają - przypomina dr Błudzin. - Jeśli ten wymóg nie jest spełniony, to mogą nas wtedy zawrócić.
Szczepionka kosztuje ok. 160 zł. Wystarczy przyjęcie jednej dawki, która chroni przed zachorowaniem aż przez 10 lat.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska