Nowe rondo na Chabrach w Opolu nie jest pewne

Archiwum
Najprawdopodobniej na skrzyżowaniu  Chabrów i Luboszyckiej na początek staną światła.
Najprawdopodobniej na skrzyżowaniu Chabrów i Luboszyckiej na początek staną światła. Archiwum
Drogowcy mają już cztery koncepcje przebudowy skrzyżowania ulic Chabrów i Luboszyckiej. Prawdopodobnie na początek staną tam światła.

Skrzyżowanie od lat czeka na przebudowę i w tym roku w budżecie miasta znalazło się 65 tysięcy złotych na przygotowanie koncepcji dużego ronda, które miałoby usprawnić ruch u zbiegu ulic Chabrów, Luboszyckiej i Tulipanów.

- Najgorzej jest tam rano, gdy do Opola próbują się dostać kierowcy jadący ulicą Luboszycką od obwodnicy w kierunku centrum - mówi Piotr Rybczyński, wicedyrektor MZD.

Firma, której wykonanie koncepcji przebudowy zlecił MZD, przedstawiła dziś w ratuszu swoje propozycje. Nie skupiła się na pomyśle jednego ronda, ale zaproponowała też inne koncepcje.

- Po pierwsze rozbudowana sygnalizacja świetlna, która na pewno poprawiłaby sytuację, po drugie tzw. rondo okularowe, które składać by się miało z dwóch mniejszych rond - opowiada Piotr Rybczyński. - Dwie pozostałe koncepcje to duże rondo bez możliwości wjazdu od ulicy Narcyzów, a ostatnia to także rondo z rozbudowanymi prawoskrętami.

Jak podkreśla wicedyrektor MZD, każda z koncepcji ma zalety i wady.

- Jedna jest np. najlepsza pod względem usprawnienia ruchu, ale już jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to są do niej zastrzeżenia - tłumaczy Piotr Rybczyński. - Nie ma jeszcze decyzji co do tego, dla której przygotowany zostanie projekt techniczny. Wiele zależeć będzie od kosztów, a te w przypadku ronda nie będą małe.

Na razie drogowcy nie chcą mówić o konkretnych sumach, ale w grę może wchodzić kilka milionów złotych.

- Koncepcje są ciekawe, ale trzeba je jeszcze uzupełnić, a potem skonsultować z policją i wydziałem inżynierii miejskiej urzędu miasta - zastrzega Arkadiusz Wiśniewski, zastępca prezydenta ds. komunikacji. - Dopiero po tych konsultacjach i poznaniu dokładnych kosztów można podjąć decyzję o wyborze wariantu. Skłaniam się do budowy sygnalizacji świetlnej, bo ona pozwoliłaby znacznie i - co ważne - dosyć szybko poprawić sytuację. Jednocześnie nie wykluczałaby w dalszej przyszłości budowy ronda.

Ostateczna decyzja powinna zapaść w tym roku. Raczej wątpliwe jest, aby miasto znalazło pieniądze na realizację przebudowy skrzyżowania już w przyszłym roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska