NTKM 2016. Konferencja poświęcona innowacjom w chemii i energetyce w Opolu

Edyta Hanszke
Konferencja Nowoczesne technologie konstrukcje materiały w chemii i energetyce odbywa się na Opolszczyźnie po raz drugi.
Konferencja Nowoczesne technologie konstrukcje materiały w chemii i energetyce odbywa się na Opolszczyźnie po raz drugi. Edyta Hanszke
To druga edycja konferencji, której celem jest łączenie biznesu i nauki w obszarze chemii i energetyki. W tym roku głównym tematem jest wykorzystanie odpadów poprodukcyjnych.

Naszym celem jest umożliwienie kontaktu między naukowcami, realizatorami inwestycji i ich odbiorcami w obszarze chemii i energetyki, czyli dwóch branż, które odgrywają znaczącą rolę na Opolszczyźnie - mówił Adam Zadorożny, kierujący Stowarzyszeniem Park Przemysłowy Metalchem w Opolu, które jest jednym z organizatorów dzisiejszej konferencji.

Odbywa się ona w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Współorganizatorami są Klaster Chem-Ster, Kędzierzyńsko-Kozielski Park Przemysłowy, miasta Opole i Kędzierzyn-Koźle, opolski urząd marszałkowski, a sponsorem Grupa Azoty ZAK z Kędzierzyna-Koźla.

- Nauka może tu przedstawić, jakie ma rozwiązania, a firmy - czego oczekują - dodawał Zadorożny. Adrian Czubak, wojewoda opolski podkreślał, że konferencja wpisuje się w działania polskiego rządu, którego celem jest zbudowanie nowoczesnej gospodarki opartej o innowacje.

Tematem głównym tegorocznej konferencji jest recykling materiałów, odpadów i produktów ubocznych powstających w produkcji w firmach chemicznych i energetycznych. - Na przykład zagospodarowanie mułów węglowych nie tylko wpłynęłoby na ochronę środowiska, ale także poprawiło sytuację polskich kopalń - zauważył Adam Zadorożny.

Mateusz Gramza, prezes Grupy Azoty ZAK podkreślał, że firma zaangażowała się w organizację konferencji, bo sama firma wdraża innowacje w obszarze produkcji nawozów, ale także działa w energetyce budując elektrociepłownię, z której korzystał będzie zakład, ale także miasto.

Antoni Konopka, członek zarządu województwa mówił, że chemia i energetyka to dziedziny gospodarki wskazane jako kluczowe dla województwa, a samorząd wspiera przedsiębiorstwa m.in. poprzez działalność OCRG i dotacje unijne, których tylko z tego RPO rozdysponowano 17 mln zł.

Maciej Wujec, wiceprezydent Opola mówił, że miasto wdraża zasadę złotego trójkąta współpracy między nauką, biznesem i samorządem, dlatego wspiera takie inicjatywy.

Dzisiejszą konferencję poprzedziło wczorajsze podsumowanie organizowanego przez KKPP i Grupę Azoty ZAK Forum Młodych Innowatorów. - Wpłynęło na nie 14 projektów, z czego 10 ze środowiska akademickiego (doktorantów i studentów), a 4 od przedstawicieli szkół średnich - mówił Wiesław Skwarki, prezes kędzierzyńskiego parku.

Zwycięski projekt dotyczył badań nad reakcjami roślin na patogeny, możliwości zastosowania herbicydów i monitorowania tego na polu. Zainteresowanie wzbudził też projekt dotyczący nowoczesnych nawozów o spowolnionym uwalnianiu, wzbogaconych od mikroelementy.Projekty prezentowane będą na zakończenie dziesiejszej konferencji.

Mateusz Gramza zadeklarował, że kierowana przez niego firma we współpracy z KKPP planuje stworzyć akcelerator przedsiębiorczości dla wdrażania takich projektów do przemysłu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska