Odpolaczanie regionami. Komentarz Tomasza Antoniego Żaka

Tomasz A. Żak
Urzędowa maszyna wynarodowiania pracuje pełną parą. Oczywiście, to nie jest tak, że zawdzięczamy to ostatniej zmianie władzy. Różnica pomiędzy tym, co było, a tym, co jest, polega przede wszystkim na tym, że teraz nikt niczego nie owija biało-czerwoną flagą. Niemiecki pomysł na Europę landów jest konsekwentnie wprowadzany od lat poprzez struktury Unii Europejskiej, a u nas przez polskojęzycznych polityków.

W swym koncepcie ta regionalizacja nie ma nic wspólnego ze znaną nam od pokoleń kulturową autonomią Podhala, Podlasia czy Warmii. Bowiem nie chodzi o lokalne potrawy, pieśni, gwarę czy ludowe stroje; nawet nie o dwujęzyczne nazwy miejscowości na drogowskazach.

Włoski komunista, Altiero Spinelli, jeden z patronów obecnej polityki brukselskiej, za sedno integracji europejskiej uważał odejście od państw narodowych na rzecz regionów zarządzanych centralnie. Już w 1986 r. przy Wspólnocie Europejskiej utworzono Zgromadzenia Regionów Europy (AER).

W 1994 na mocy Traktatu o Unii Europejskiej z Maastricht, powstał Europejski Komitet Regionów (odpowiedzialny za tzw. politykę spójności), a w 2003 rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady Europy utworzono Nomenklaturę Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych (NUTS), która jest podstawowym instrumentem polityki regionalnej Unii (np. kwestia funduszy strukturalnych).

Dodajmy, że zgodnie z Traktatem Lizbońskim (2009) AER tak naprawdę definiuje integrację międzykulturową, której, chcemy czy nie - podlegamy, biorąc udział we „wspólnej podróży w kierunku równości i przynależności, na rzecz bardziej demokratycznej, włączającej, zielonej i cyfrowej Europy”.

W Ministerstwie Edukacji Narodowej podsekretarze stanu - Katarzyna Lubnauer i Henryk Kiepura, spotkali się z przedstawicielami tzw. mniejszości śląskiej, aby porozmawiać o edukacji tożsamościowej, organizacji nauki języka regionalnego, podstawach programowych, podręcznikach oraz w ogóle o kulturze i tradycji.

Mamy więc europejską regionalną perspektywę z szansą nie tylko na narodowość śląską, ale może i góralską, i kaszubską…

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska